mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sanden - japońskie kompresory z Polkowic

Sanden - japońskie kompresory z Polkowic

Już jesienią ruszy produkcja kompresorów w nowobudowanym zakładzie firmy Sanden w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Japońską inwestycję skusiła obecność w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jednego z czołowych odbiorców - Volkswagena oraz inicjatywa gospodarnej gminy Polkowice.

Sanden - japońskie kompresory z Polkowic

W pierwszym etapie działalności zakład zajmie się produkcją kompresorów, lecz już dzisiaj inwestor uwzględnia w planach rozszerzenie wytwarzanego asortymentu. Masowa produkcja sprężarek do klimatyzacji z polkowickiego Sandena ruszy już w listopadzie 2005 r. a zakładany roczny wolumen produkcji ma oscylować wokół 1 mln sztuk.

Rejon Polkowic cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów sektora motoryzacyjnego. Wcześniej swoje zakłady ulokowały tu koncerny Sitech oraz Volkswagen Motor, który jest jednym z odbiorców produktów Sandena.
Obserwowany ostatnio trend "bądź tam gdzie klient", za którym podążają zagraniczni inwestorzy,  i w tym przypadku zaważył na decyzji o zainicjowaniu produkcji w Polkowicach. Oto jak motywowana była lokalizacja nowej fabryki Sandena przez prezesa  Sanden Corporation, Masayoshi Ushikubo: "Oferta Polkowic wygrała konkurencję z innymi lokalizacjami ze względu na sąsiedztwo terenu oferowanego Sandenowi z największym klientem japońskiej firmy - Volkswagenem".

Urządzenia i części zamienne, które będą produkowane w Polkowicach mają zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na sprzęt klimatyzacyjny europejskiego sektora motoryzacyjnego. "W związku ze zwiększającym się popytem na nasze wyroby dla sektora motoryzacyjnego w Europie, a także stałym rozwojem koncernu Volkswagen Motor oraz innych producentów samochodów w Europie Środkowej, postanowiliśmy wybudować nową fabrykę. Po przeanalizowaniu wszystkich czynników, zdecydowaliśmy, iż najlepszą lokalizacją  dla przyszłości nowej inwestycji będą Polkowice." - prezes Sanden Manufacturing Poland, Tadao Kojima.

Warto przypomnieć, że o inwestycję Sandena starali się też nasi sąsiedzi m.in. Niemcy, Czechy, Słowacja i Węgry. W dużej mierze do sukcesu przyczyniła się aktywność gminy Polkowice, która wykazała się olbrzymim zaangażowaniem w przygotowanie inwestycji. Władze lokalne zaproponowały przez okres 5-ciu lat zwolnienie z podatku od nieruchomości, finansowanie stażów absolwenckich, doprowadzenie mediów do działki jak też szeroko rozumianą pomoc administracyjną. Dodatkowo położenie zakładu w obszarze Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej daje inwestorowi możliwość skorzystania ze zwolnień podatkowych (zgodnie z dyrektywami unijnymi kwota ulg i zwolnień nie może przekroczyć 15%  wartości inwestycji).

Działalność zakładu w Polkowicach, którego udziałowcami są w 70% Sanden International Europe oraz w 30% Sanden Manufacturing Europe, niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia udziału koncernu na rynku światowym. Sanden zatrudniający około 10 tys. pracowników, posiada już silną organizację w Ameryce Północnej i w Azji. Międzynarodowy koncern jest jednym z wiodących producentów komponentów dla sektora motoryzacyjnego, lad chłodniczych, automatów sprzedających oraz domowych urządzeń klimatyzacyjnych i grzewczych.

Na podstawie danych opracowanych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych inwestorzy japońscy do końca 2003 roku zainwestowali łącznie 258 mln USD, co stanowi 0,4% wartości całkowitej bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę zainteresowanie polskim rynkiem inwestorów japońskich, którzy zainwestowali w Polsce poprzez swoje oddziały w Europie, poziom inwestycji japońskich w naszym kraju można oszacować na 600 mln USD. Analiza struktury branżowej wykazuje, że największym zainteresowaniem wśród inwestorów japońskich cieszy się sektor motoryzacyjny, w który łącznie zainwestowali koło 500 mln USD.

 


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Droga S3 do granicy – powstanie do 2023 roku

Polskie drogi 2017-05-26

Komentuj:

~Marcin 2009-01-19

Trzeba dać kopa w dupe związkom zawodowym ,niech pokażą że warto płacić składki z tak lipnej wypłaty !!!!!

~AAA 2008-01-23

TA FIRMA TO WIELKIE NIE POROZUMIENIE NA OPŁATY ZA MIESZKANIE NIE STARCZY ,WYZYSK ,KŁAMSTWO OSZUSTWO

~Pracownik 2007-12-12

Zarobki są lipne nie i to bardzo w porównaniu z np. VW lub Sitech.... jak się nie poprawi we firmie to wszyscy zaczną odchodzić zostaną same leszcze....

~dc 2007-11-16

musze stanac w obornie jednej osoby chodzi mi o kierownika DC zajebisty koles :P

~dc 2007-11-11

praca niejest zla no ale zarobki moglu by byc lepsze a do systemu idzie sie przyzwyczaic pozdrawiam

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.