mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Scania Driver Support – technika w służbie kierowcy

Scania Driver Support – technika w służbie kierowcy

Scania Driver Support to narzędzie pozwalające w czasie rzeczywistym ocenić i poprawić styl jazdy kierowcy, tak by był bardziej ekonomiczny. Scanie uzupełniła swoje narzędzie o usługi Fleet Management, w ramach których użytkownik może wybrać najodpowiedniejszy dla siebie zakres pomocy.

Scania Driver Support – technika w służbie kierowcy

Zadaniem systemu Scania Driver Support jest motywowanie kierowcy do doskonalenia swojego stylu jazdy i eliminacji błędów. Pomaga w nauce bezpiecznego i efektywnego kierowania pojazdem, a jednocześnie nie rozprasza uwagi i nie irytuje kierowcy. System monitoruje działania kierowcy poprzez ciągłą analizę danych pochodzących z różnych czujników w pojeździe. Na bieżąco udziela odpowiednich wskazówek, a po zakończeniu jazdy generuje podsumowanie z oceną stylu jazdy.  System zaprojektowano w celu utrwalania umiejętności nabywanych podczas szkoleń kierowców.

Dane dotyczące pojazdu i kierowcy są odczytywane z magistrali CAN za pośrednictwem Scania Communicator. Zebrane dane mogą być przedstawiane użytkownikowi na kilka sposobów:

– Pakiet Monitor udostępnia raport dotyczący wydajności pojazdu, przesyłany w ustalonych okresach pocztą elektroniczną.
– Pakiet Analysis dodatkowo zapewnia dostęp do danych dotyczących pojazdu i kierowcy za pośrednictwem strony internetowej oraz udostępnia szereg narzędzi analitycznych, w tym umożliwiających ocenę oddziaływania na środowisko naturalne.
– Pakiet Control dodaje do pozostałych funkcjonalności m.in. funkcje monitorowania tras i pojazdów.
Każdy z trzech pakietów może być uzupełniony o następujące usługi dodatkowe:
– Zdalne pobieranie i zapisywanie danych z tachografu
– Ubezpieczenie (w połączeniu z funkcją śledzenia pojazdu)
– Szkolenie i monitorowanie kierowców
– Planowanie i rezerwacja terminów przeglądów okresowych i napraw

SDS należy do standardowego wyposażenia większości długodystansowych pojazdów Scania. Obecnie może być stosowany również w ciężarówkach bez układu EBS i bez zwalniacza, lecz wówczas nie jest dostępny parametr „użycie hamulców”. Podstawowymi wymogami są obecność dwuzakresowej skrzyni biegów z półbiegami i układu ABS w pojeździe. SDS będzie stopniowo wprowadzany w pojazdach przeznaczonych dla innych segmentów transportu i zastosowań.

System opracowano z myślą o utrwaleniu umiejętności kierowców zdobywanych podczas cyklu szkoleń Kierowców Scania. Oferowane w ponad 40 krajach szkolenia są zgodne z wymaganiami dyrektywy UE (2003/59/WE), przewidującej 35 godzin obowiązkowego szkolenia w okresie pięciu lat, dla kierowców samochodów ciężarowych i autobusów.

Poszczególne moduły szkoleniowe obejmują zagadnienia, takie jak technika jazdy, oddziaływanie na środowisko, pierwsza pomoc i postępowanie w nagłych przypadkach, aspekty prawne i techniki zabezpieczania ładunku. Ukończenie szkolenia poświadcza specjalny certyfikat, niezbędny do dalszego wykonywania zawodu kierowcy.

Szkolenie z zakresu ekonomicznej jazdy jest realizowane w ramach modułu poświęconego technice jazdy. Jest również dostępne jako odrębny kurs szkoleniowy. W programie tej części szkolenia znajduje się szczegółowy instruktaż dotyczący systemu Scania Driver Support. Działanie systemu koncentruje się na aspektach mających istotny wpływ na bezpieczeństwo i oszczędność paliwa, omawianych podczas szkolenia kierowców:

• Jazda w górach: ocena posługiwania się pedałem przyspieszenia i wykorzystania bezwładności pojazdu w terenie o zmiennej topografii.
• Przewidywanie: ocena umiejętności przewidywania sytuacji, na podstawie analizy wartości przyspieszeń i opóźnień oraz czasu pomiędzy przyspieszaniem i hamowaniem.
• Użycie hamulców: ocena częstości i intensywności hamowania hamulcami zasadniczymi oraz umiejętności efektywnego korzystania z hamulców dodatkowych (Scania Retarder i hamulec wydechowy).
• Wybór biegów: ocena wyboru biegów i prędkości obrotowej silnika, zapewniających oszczędność paliwa.

Z doświadczenia wynika, że kierowcy, którzy ukończyli Szkolenie Kierowców Scania są w stanie natychmiast zredukować zużycie paliwa nawet o 10%. Dodatkowo, dzięki wsparciu Scania Driver Support, różnice w zużyciu paliwa u poszczególnych kierowców także ulegają radykalnej zmianie, z 15-20% do około 5%, co oznacza większe ujednolicenie stylów jazdy.

Tematy w artykule: Scania Scania Driver Support

Podobne wiadomości:

Silniki Scania do maszyn Hyundaia

Silniki Scania do maszyn Hyundaia

Ciężarówki i Autobusy 2015-04-30

Luksusowa Scania prosto z Polski

Luksusowa Scania prosto z Polski

Ciężarówki i Autobusy 2017-06-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.