mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Scania R730 8x8 dla wojska

Scania R730 8x8 dla wojska

Na wystawie Transport 2011 w Lillestrøm, w Norwegii, Scania zaprezentowała ciągnik siodłowy R 730 8x8 do transportu ciężkiego, przeznaczony do obsługi logistycznej misji pokojowych, wyposażony w szereg nowatorskich rozwiązań zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa i mobilności.

Scania R730 8x8 dla wojska
Napędzany 730-konnym silnikiem Scania V8 pojazd zbudowano specjalnie z myślą o transporcie ciężkim, realizowanym w ramach wojskowych misji stabilizacyjnych. Jest to ciągnik siodłowy 8x8, wyposażony w wysoko zamontowaną kabinę załogową Scania CrewCab, z miejscami dla dwóch kierowców oraz fotelami lub leżankami dla dodatkowych 4–6 osób. Zapewnienie komfortu i funkcjonalności było priorytetem, ponieważ załoga przybywająca do nowego miejsca stacjonowania musi być wypoczęta. W konstrukcji pojazdu przewidziano możliwość montażu opancerzenia. Decydując się na taką a nie inną moc silnika i ogólne osiągi, kierowano się potencjalną potrzebą szybkiej ewakuacji z niebezpiecznego rejonu, tak aby pojazdy przewożące ciężki sprzęt nie spowalniały całej kolumny. 
Pojazd jest wyposażony w pełni zautomatyzowany układ zmiany biegów Scania Opticruise z nadbiegiem, o 12 przełożeniach drogowych i dwóch biegach pełzających. Za przekazywanie momentu obrotowego do kół odpowiadają cztery osie napędowe ze zwolnicami. Maksymalna dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi 32 t, zaś dopuszczalna masa całkowita zestawu drogowego - 120 t. Zastosowane podzespoły należą do modułowego systemu produktów Scania, wydatnie ułatwiającego dostęp do części i usług serwisowych. Unifikacja podzespołów z innymi pojazdami Scania, dostępnymi w danym parku samochodowym lub na danym rynku, oznacza, że mechanicy nie muszą przechodzić dodatkowych szkoleń. Dzięki temu nowy pojazd może być serwisowany w istniejącej sieci serwisowej Scania.

Na wystawie Transport 2011 zaprezentowano także 12 innych samochodów ciężarowych Scania, m.in. pojazd długodystansowy, hakowiec, wywrotkę, pojazdy do przewozu dłużycy drzewnej i transportu zwierząt, pojazd dystrybucyjny, zamiatarkę i samochód pożarniczy. Ze względu na szczególnie wymagającą topografię Norwegii, większość z nich była wyposażona w silniki Scania V8. Samochody ciężarowe V8 stanowią blisko 60 proc. wszystkich samochodów ciężarowych Scania sprzedawanych w Norwegii.

Podobne wiadomości:

Co trzeci tachograf w Europie zmanipulowany

Co trzeci tachograf w Europie zmanipulowany

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-13

Luksusowa Scania prosto z Polski

Luksusowa Scania prosto z Polski

Ciężarówki i Autobusy 2017-06-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando