mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Scania pomaga użytkownikom

Scania pomaga użytkownikom

Scania Driver Support to nowatorski system, który w czasie rzeczywistym ocenia styl jazdy i udziela kierowcy wskazówek. System ten został uzupełniony o usługi Fleet Management, w ramach których użytkownik może wybrać najodpowiedniejszy dla siebie zakres pomocy.

Scania pomaga użytkownikom
Atrakcyjność dla kierowcy jest naturalną, nieodłączną cechą samochodów ciężarowych Scania. Scania dokłada wszelkich starań, by kierowca czuł się w kabinie, jak w domu. Ale jeszcze większe znacznie ma pomoc w doskonaleniu bezpiecznego i ekonomicznego stylu jazdy, przyczyniającego się do redukcji zużycia paliwa i emisji CO2. Ma to bezpośredni związek z czynnikami, takimi jak doskonała ergonomia, własności trakcyjne i osiągi układu napędowego, dzięki którym kierowca może lepiej wykonywać  swoją pracę.

Ergonomiści Scania potrafią tworzyć proste i intuicyjne formy. Potwierdzeniem tego są otoczenie kierowcy i Scania Retarder, który po blisko 20 latach wciąż jest uznawany za rozwiązanie wzorcowe. Z kolei nowy układ Scania Opticruise stanowi modelowy przykład łatwości obsługi, dzięki specjalnym funkcjom działającym w maksymalnie „dyskretny” sposób.
Następny przykład to Scania Driver Support. System ten, działając w tle, pobiera dane z różnych czujników podłączonych do magistrali CAN pojazdu i w nie narzucający się sposób informuje kierowcę o skuteczności jego poczynań w danej sytuacji, nie rozpraszając jego uwagi w trudnych momentach. System zaprojektowano w celu utrwalania umiejętności nabywanych podczas szkoleń kierowców. Bez pomocy Scania Driver Support umiejętności z czasem zanikają.
Kierowca jest najważniejszym czynnikiem, ale Scania oferuje swoim klientom daleko idącą pomoc dotyczącą również wydajności pojazdu, w celu zapewnienia maksymalnej rentowności eksploatacji. Nowe usługi zarządzania flotą także wykorzystują dane pochodzące z magistrali CAN pojazdu, przekazując je użytkownikowi w różnej postaci, zależnie od indywidualnych preferencji.

Scania Fleet Management
Usługi Scania Fleet Management opracowano z myślą o łatwym monitorowaniu wydajności kierowcy i pojazdu. Dane dotyczące pojazdu i kierowcy są odczytywane z magistrali CAN za pośrednictwem Scania Communicator.
Dane te, pośród których zawsze znajdują się informacje o emisji CO2 mogą być przedstawiane użytkownikowi na kilka sposobów:
• Pakiet Monitoring udostępnia raport dotyczący wydajności pojazdu, przesyłany w ustalonych okresach pocztą elektroniczną.
• Pakiet Analiza dodatkowo zapewnia dostęp do danych dotyczących pojazdu i kierowcy za pośrednictwem strony internetowej oraz udostępnia szereg narzędzi analitycznych, w tym umożliwiających ocenę oddziaływania na środowisko naturalne.
• Pakiet Kontrola dodaje do pozostałych funkcjonalności m.in. funkcje monitorowania tras i pojazdów, alarmy stref Geofence

Podczas zakupu pojazdu Scania, klient, z pomocą sprzedawcy, wybiera odpowiedni dla siebie pakiet.  
Każdy z trzech pakietów może być uzupełniony o następujące usługi dodatkowe:
• Zdalne pobieranie i zapisywanie danych z tachografu
• Ubezpieczenie (w połączeniu z funkcją śledzenia pojazdu)
• Szkolenie i monitorowanie kierowców
• Planowanie i rezerwacja terminów przeglądów okresowych i napraw

Scania Driver Support
Podstawą działania systemu Scania Driver Support są zasady przekazywane kierowcom podczas szkolenia. Scania Driver Support motywuje kierowcę do doskonalenia stylu jazdy, uświadamiając mu popełniane błędy i wskazując potencjalne możliwości poprawy. Pomaga w nauce bezpiecznego i efektywnego kierowania pojazdem, a jednocześnie nie rozprasza uwagi i nie irytuje kierowcy.
Działanie systemu koncentruje się na aspektach mających istotny wpływ na bezpieczeństwo i oszczędność paliwa, omawianych podczas szkolenia kierowców:
• Jazda w górach: ocena posługiwania się pedałem przyspieszenia i wykorzystania bezwładności pojazdu w terenie o zmiennej topografii.
• Przewidywanie: ocena umiejętności przewidywania sytuacji, na podstawie analizy wartości przyspieszeń i opóźnień oraz czasu pomiędzy przyspieszaniem i hamowaniem.
• Użycie hamulców: ocena częstości i intensywności hamowania hamulcami zasadniczymi oraz umiejętności efektywnego korzystania z hamulców dodatkowych (Scania Retarder i hamulec wydechowy).
• Wybór biegów: ocena wyboru biegów i prędkości obrotowej silnika, zapewniających oszczędność paliwa.

System monitoruje działania kierowcy poprzez ciągłą analizę danych pochodzących z różnych czujników w pojeździe. Na bieżąco udziela odpowiednich wskazówek, a po zakończeniu jazdy generuje podsumowanie z oceną stylu jazdy.
Scania Driver Support należy do standardowego wyposażenia większości długodystansowych pojazdów Scania. Obecnie może być stosowany również w pojazdach bez układu EBS i pojazdach bez zwalniacza, przy czym wówczas nie jest dostępny parametr ‘użycie hamulców’. Podstawowymi wymogami są obecność dwuzakresowej skrzyni biegów z półbiegami i układu ABS w pojeździe. Scania Driver Support będzie stopniowo wprowadzany w pojazdach przeznaczonych dla innych segmentów transportu i zastosowań.

Podobne wiadomości:

Luksusowa Scania prosto z Polski

Luksusowa Scania prosto z Polski

Ciężarówki i Autobusy 2017-06-29

Scania prezentuje nową serię R

Scania prezentuje nową serię R

Ciężarówki i Autobusy 2016-08-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.