mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Scania z Euro 5 na ulicach

Scania z Euro 5 na ulicach

Światowa premiera ultra-ekologicznych autobusów Scania zasilanych etanolem na ulicach Sztokholmu. Tym samym realizuje dostawę pierwszych 10 autobusów wyposażonych w silniki trzeciej generacji zasilane etanolem.

Scania z Euro 5 na ulicach
Odbiorcą pojazdów jest przedsiębiorstwo komunikacyjne Busslink obsługujące przewozy pasażerskie w centrum Sztokholmu na zlecenie Stockholm Transport (SL). W porównaniu do autobusów z silnikami wysokoprężnymi autobusy zasilane etanolem emitują o 90% mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Współczesne silniki szwedzkiego producenta zasilane etanolem spełniają normy emisji zanieczyszczeń Euro 5, które wejdą w życie w 2009 r. oraz znacznie surowsze normy EEV, bez konieczności oczyszczania spalin. Jednostki te wykorzystują technikę recyrkulacji spalin EGR. Scania jest także pierwszym producentem samochodów ciężarowych oferującym silniki spełniające normę emisji Euro 5 bez konieczności oczyszczania spalin. Jest to rezultatem zastosowania szeregu przełomowych rozwiązań technicznych, takich jak np. nowy układ wtryskowy, w celu uzyskania wysokich osiągów i małego zużycia paliwa.

"Autobusy zasilane etanolem poważnie przyczyniają się do zredukowania emisji zanieczyszczeń przez sektor transportu publicznego w Sztokholmie. Stanowią również ekonomicznie opłacalną alternatywę dla autobusów z silnikami wysokoprężnymi pod względem kosztów eksploatacji i niezawodności" - powiedział Per Wikström, wiceprezes i dyrektor ds. ochrony środowiska w Busslink, podczas ceremonii przekazania kluczyków do pierwszego autobusu.

Tym samym SL kontynuuje swój pionierski projekt wykorzystania paliw odnawialnych w komunikacji miejskiej, rozpoczęty pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Przez kilka ostatnich lat transport publiczny w centrum Sztokholmu obsługiwały wyłącznie pojazdy napędzane etanolem lub biogazem.
Tematy w artykule: Scania norma euro

Podobne wiadomości:

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Aktualności 2016-02-11

Luksusowa Scania prosto z Polski

Luksusowa Scania prosto z Polski

Ciężarówki i Autobusy 2017-06-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Nowy Ford Focus zadebiutuje dopiero po imprezie w Genewie, ale na szwajcarskich halach wystawowych nie zabraknie kilku nowości od producenta spod tego znaku. Jedną z nich będzie odświeżony Ford Ka+.