mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Scania zasilana etanolem

Scania zasilana etanolem

Światowa premiera pierwszych samochodów ciężarowych Scania zasilanych etanolem. Po blisko 20 latach produkcji autobusów zasilanych etanolem Scania poszerza gamę pojazdów przeznaczonych do transportu miejskiego wykorzystujących to paliwo.

Scania zasilana etanolem
Z początkiem przyszłego roku ciężarówki zasilane etanolem zostaną zaoferowane prywatnym, państwowym i komunalnym firmom transportowym, które dzięki temu będą mogły realizować zarówno transport towarowy, jak i pasażerski przy użyciu tego samego paliwa.

Scania wspólnie z innymi zainteresowanymi  podmiotami  pracuje  nad stworzeniem  infrastruktury umożliwiającej dystrybucję etanolu jako paliwa. Po zakończeniu tego procesu również  małe firmy transportowe będą mogły inwestować w pojazdy zasilane tym paliwem.

Silniki zasilane etanolem pracują według obiegu termodynamicznego Diesla (zapłon  samoczynny). Trzecia generacja tych jednostek  osiąga sprawność  zbliżoną do sprawności konwencjonalnych silników wysokoprężnych. Etanol  stosowany  w  silnikach  o zapłonie samoczynnym zawiera 5-7 procent dodatków  poprawiających własności smarne i zdolność paliwa do samozapłonu.

Nowa silnik na etanol został zaprojektowany na bazie 9-litrowej jednostki wysokoprężnej i jest wyposażony w chłodnicę powietrza doładowującego oraz układ  recyrkulacji  spalin  (EGR). Silnik z łatwością spełnia normę emisji spalin EEV (Enhanced  Environmentally friendly Vehicle) – nieco bardziej rygorystyczny  od normy Euro 5, która wejdzie w życie na obszarze Unii Europejskiej w październiku 2009 r.

Również osiągi są imponujące jak na ten przedział pojemności skokowej. Silnik rozwija moc 270 KM i pełne 1200 Nm momentu obrotowego, dzięki czemu reaguje szybko i zapewnia dobre własności trakcyjne.
Tematy w artykule: Scania etanol

Podobne wiadomości:

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Czy Volkswagen sprzeda swoje marki?

Aktualności 2016-02-11

Luksusowa Scania prosto z Polski

Luksusowa Scania prosto z Polski

Ciężarówki i Autobusy 2017-06-29

Komentuj:

~cykl 2008-07-16

Tylko trzeba wspomnieć o zużyciu etanolu, które kształtuje się na wyższym poziomie średnio o 50%. Po drugie jaki jest efekt ekonomiczny? w stosunku do oleju napędowego. Ekologia ważna rzecz ale zwykłego użytkownika interesuje wynik - czytaj jakie z tego tytułu będzie miał profity...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pepsi zamawia ciężarówki Tesli
Pepsi zamawia ciężarówki Tesli
Amerykański koncern spożywczy inwestuje w nowy pomysł Elona Muska - autonomiczną ciężarówkę Tesla Semi. PepsiCo zamówiło 100 egzemplarzy, które pozwolą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w łańcuchu dostaw.