mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sejm zatwierdził ustawę antykryzysową dla transportu

Sejm zatwierdził ustawę antykryzysową dla transportu

Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie innych ustaw, powszechnie zwaną ustawą antykryzysową dla transportu. Stanowi to uwieńczenie kilkumiesięcznych starań przewoźników o taka zmianę przepisów, która umożliwiłaby łagodniejsze przejście polskiego transportu drogowego przez kryzys gospodarczy.

Sejm zatwierdził ustawę antykryzysową dla transportu
Początek sprawie dał ogólnopolski protest przewoźników drogowych, do którego doszło wiosną minionego roku. W wyniku negocjacji przedstawicieli przewoźników z całego kraju, skupionych w Forum Transportu Drogowego, z wiceministrem infrastruktury Tadeuszem Jarmuziewiczem oraz z przewodniczącym Sejmowej Komisji Infrastruktury Zbigniewem Rynasiewiczem, 2 czerwca 2009 r. podpisano "Porozumienie w sprawie przyjęcia pakietu antykryzysowego dla polskiego transportu drogowego".
 

1 lipca 2009 r. odbyło się kolejne spotkanie Forum Transportu Drogowego, poświęcone omówieniu projektu ustawy antykryzysowej dla transportu drogowego, przygotowywanej przez Ministerstwo Infrastruktury w celu wykonania Porozumienia z 2 czerwca.

Sygnatariusze Forum omówili propozycje zapisów ustawy z dyrektorem Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury Andrzejem Bogdanowiczem, który te propozycje przedstawił.

Podjęto decyzję o dalszych pracach w grupie ekspertów reprezentujących obydwie strony, tj. rządową i przewoźników. Zgodnie z zapisami Porozumienia z 2 czerwca, konkretne rozwiązania miały być przedstawione przez stronę rządową do 10 lipca. We wrześniu 2009 r. poselski projekt "ustawy antykryzysowej" dla transportu drogowego trafił do Marszałka Sejmu

Przewoźnicy spodziewali się zakończenia prac nad "ustawą antykryzysową" jesienią 2009 roku. Jednakże proces legislacyjny przeciągnął się aż do obecnego roku.

Nowo wprowadzona ustawa odnosi się do następujących zagadnień:

- możliwości czasowego wycofania pojazdu z ruchu na 2 lata i obniżenie kosztów związanych z wycofaniem,
- możliwości wypłacania diet kierowcom za pracę poza siedzibą przedsiębiorcy,
- zmian w systemie szkolenia kierowców zawodowych, poprzez wprowadzenie przyspieszonej kwalifikacji wstępnej i stosowanie symulatorów,
- zniwelowania nieuczciwej konkurencji przewoźników zagranicznych, wielokrotnie wykorzystujących jednorazowe zezwolenia na wykonywanie przewozów międzynarodowych,
- analizy opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem transportu drogowego,
- uznania dyplomów niektórych studiów kierunkowych związanych z transportem za dokument potwierdzający posiadanie kompetencji zawodowych do prowadzenia przedsiębiorstwa transportowego,
- umożliwienia nie wykonywania działalności przewozowej bez ryzyka utraty uprawnień,
- umożliwienia opłaty w ratach za winietę roczną.

Zgodnie z zasadami polskiej legislacji, ustawa zostanie teraz przekazana do Senatu.

Podobne wiadomości:

System automatycznego hamowania będzie seryjny

System automatycznego hamowania będzie...

Technika 2016-03-18

Nowe zdjęcie do prawa jazdy

Nowe zdjęcie do prawa jazdy

Finanse i prawo 2016-03-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.