mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Seniorzy z drogi?

Seniorzy z drogi?

Jedna z brytyjskich firm maklersko-ubezpieczeniowych 'Motorinsurance' przeprowadziła sondę, w której pytała kierowców o ich stosunek do innych uczestników ruchu, jednak o bardziej zaawansowanym wieku. Wynik był łatwy do przewidzenia - młodsi kierowcy chętnie nie widzieliby seniorów na drodze.

Seniorzy z drogi?

Coraz częściej również w innych krajach europejskich brany jest pod dyskusję udział w ruchu drogowym osób starszych. W Niemczech, minister Brandenburgii, Karl-Heinz Daehre zaproponował aby seniorzy poddawali się okresowym badaniom sprawdzającym ich umiejętności za kierownicą. Zdaniem jednego z największych niemieckich automobilklubów ADAC, w statystykach kierowcy w zaawansowanym wieku mogą szybciej doprowadzić do wypadku na drodze.

Z kolei TÜV Rheinland, firma zajmująca się między innymi sprawdzaniem jakości i bezpieczeństwa produktów w przemyśle samochodowym postanowiła zorganizować dla seniorów dobrowolne testy, które sprawdzają ich umiejętności w prowadzeniu samochodu. Każdy kto uważa, że ma pewne problemy za kierownicą lub jego wiek przekracza 65 lat może wziąć udział w serii ćwiczeń na torze testowym, sesji z psychologiem i poddać się badaniom lekarskim. Dodatkowo dla zainteresowanych istnieje możliwość sprawdzenia testów na reakcję w trakcie niespodziewanych sytuacji na drodze. Koszt trzygodzinnych badań wynosi 145 euro.

Inne rozwiązanie stosują władze w Stanach Zjednoczonych, jednak tam ograniczenia co do starszych osób chcących poruszać się samochadami po drogach publicznych regulowane są prawnie. W większości stanów istnieje obowiązek odnawiania prawa jazdy dla osób które ukończyły 75 lat. Kierowcy w wieku od 75 do 80 lat mają obowiązek zdawania egzaminu praktycznego co dwa lata, zaś osoby powyżej 80 roku życia co 12 miesięcy. Efekt wprowadzenia przepisów jest taki, że wielu seniorów dobrowolnie zrezygnowało z przedłużenia okresu ważności prawa jazdy.

W Polsce podobnie jak w większości krajów europejskich nie ma żadnych ograniczeń dotyczących prowadzenia samochodu przez osoby w podeszłym wieku. W naszym kraju odsetek kierowców w wieku seniorskim jest jednak stosunkowo niewielki.

Komentuj:

~sherif43 2006-08-03

statystyki mówią że najlepszymi kierowcami są kobiety,wiecie dlaczego ? bo zaledwie co 10 kobieta zostaje ukarana i odnotowana przez policjanta /chyba , że ma pecha i spotka policjanta kobietę/ Podobnie będą wyglądać zamieszczone tu komentarze ponieważ 70 % starszego pokolenia nie zamieści tu swojego komentarza ,ponieważ nie korzystają z internetu. Nie znam statystyk,ale nie sądzę ,że należy przyglądać się kierowcom po 60 , myślę że należałoby wziąć pod lupę 40 lat młodszych którzy sądzą,że są super kierwcami bo jadą do 170 km/godz bez względu na warunki i ograniczenia i przeszkadzają im wtym wszystkie wolniej jadące auta. Może jednak ktoś wymyśli dodatkowe badania,egzaminy i coś tam jeszcze przybędzie kasy w urzędach i nie tylko .

~wali 2006-08-03

nie badzcie smieszni..jak ja widze co czesto wyprawiaja mlodzi kierowcy to nie tyle wlos sie jezy co czcha dymi jaki bezmozgi maja prawo jazdy. Kierowcy powinni przechodzic testy na inteligencje :)

~leon 2006-08-02

troche jerry przesadzasz, to są jedyie propozycje i mysle ze calkiem rozsądne, nikt tu nie krytykuje starszych osób a tym samym nie atakuje ich, jak to ty zrobiłes

~zgryźliwy tetryk 2006-08-02

motor insurance to broker ubezpieczeniowy, a nie firma "maklersko - ubezpieczeniowa". znowu jakiś "tworek tłumaczeniowy"...

~jerry 2006-08-02

sam się poddaj badaniom lekarskim, to ze niektorzy jezdżą wolniej, za to bezpieczniej, to jeszcze nie powód by ich dyskryminować, może od razu wszystkich do domów starców, albo rozstrzelać

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.