mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Silnik 1.3 CDTI dla Astry

Silnik 1.3 CDTI dla Astry

Nowa wersja turbodoładowanej jednostki wysokoprężnej 1.3 CDTI o mocy 90 KM z bezpośrednim wtryskiem paliwa common-rail, dostępna będzie późną wiosną także w modelu Astra.

Silnik 1.3 CDTI dla Astry

Produkcja rozpocznie się w kwietniu, a późną wiosną klienci, początkowo w Niemczech, będą mogli składać zamówienia na wyposażoną w nowy silnik Astrę (pięciodrzwiową lub GTC). Następnie jednostka ta będzie także dostępna w wersji kombi.

Opracowany przez Fiat-GM Powertrain szesnastozaworowy silnik o pojemności 1.248 cm3 i stopniu sprężania 18:1, oferuje najnowocześniejsze technologie wysokoprężne. Jego wysokociśnieniowy (1.600 bar) układ wtrysku bezpośredniego common-rail zapewnia do pięciu wtrysków na cykl, co gwarantuje doskonałą dystrybucję paliwa. Mocowanie i głowica cylindrów wykonane są ze stopów aluminium. W przeciwieństwie do jednostki 1.3 CDTI oferowanej w modelach Corsa, Tigra, Combo i Agila, sprężarka tej jednostki zapewnia zmienną geometrię łopat turbiny, co umożliwia podwyższenie momentu obrotowego do 200 Nm. Silnik ten osiąga maksymalną moc 90 KM przy 4.000 obrotów na minutę.

Pięciodrzwiowa Astra z nowym silnikiem osiąga prędkość maksymalną 172 km/h (GTC: 174 km/h) i przyspieszenia od zera do 100 km/h w 13,7 sekundy. Dzięki umieszczonemu tuż za silnikiem katalizatorowi i chłodzonemu zaworowi recyrkulacji spalin Astra 1.3 CDTI spełnia wymagania normy emisji spalin Euro 4.

Astra 1.3 CDTI ma być także oszczędna, nie tylko dzięki niewielkiej pojemności skokowej silnika i niskiemu zużyciu paliwa (miasto/poza miastem/cykl łączony: 6,2/4,0/4,8 litra na 100 km), ale także dzięki wyjątkowo długim okresom międzyprzeglądowym (do dwóch lat /50.000 km) i bezobsługowemu rozrządowi łańcuchowemu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.