mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Silniki - polska specjalność

Silniki - polska specjalność

Polska staje się zagłębiem produkcji silników w Europie. W Polsce działa już siedem fabryk silników samochodowych. Rekordy produkcji ustanawia polkowicki Volkswagen Motor Polska. Kolejne inwestycje i zwiększenie mocy produkcyjnych zapowiedziały już zakłady Toyoty w Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu oraz bielski Fiat-GM Powertrain.

Silniki - polska specjalność

Z końcem ubiegłego roku kierownictwo Toyoty podjęło decyzję o zwiększeniu zatrudnienia w fabrykach koncernu w Jelczu-Laskowicach oraz w Wałbrzychu. W sumie w zakładach Toyoty na Dolnym Śląsku w połowie 2006 roku pracować będzie około 3000 pracowników. O intensywnym rozwoju inwestycji japońskiego koncernu w Polsce świadczyć może fakt, że gdy zakłady w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach rozpoczynały swoją działalność w 1999 i 2002 roku planowano w nich zatrudnienie na poziomie odpowiednio: 300 i 350 osób.

Przyczyną wzrostu zatrudnienia jest oczywiście zwiększenie produkcji. W Wałbrzychu zwiększa się produkcję silników benzynowych i skrzyń biegów do modelu Toyoty Yaris. Możliwości produkcyjne skrzyń biegów Toyota Motor Manufacturing Poland  wzrosną z 550 tys. do 600 tys. Odpowiednio, możliwości produkcyjne w przypadku 1.0 litrowych silników benzynowych wzrosną z 250 do 330 tys. Już na początku 2006 roku fabryka w Wałbrzychu będzie mogła produkować 330 tysięcy jednostek napędowych rocznie.

Japończycy inwestują także w fabrykę silników wysokoprężnych w Jelczu-Laskowicach. Docelowo nakłady inwestycyjne osiągną poziom 200 milionów Euro. W marcu ubiegłego roku rozpoczęto seryjną produkcję nowego 2,2 litrowego silnika wysokoprężnego. Zakłada się, że zdolność produkcyjna fabryki w Jelczu-Laskowicach wynosić będzie 180 tysięcy silników rocznie. Początek 2006 roku w TMIP w Jelczu-Laskowicach to start odlewni bloków silnika oraz kolejnych linii obróbki. W ten sposób polskie fabryki Toyoty stają się największą bazą produkcyjną komponentów Toyoty poza rodzinną Japonią.

Rośnie produkcja Toyoty w Wałbrzychu
Daruma na szczęście w Toyocie

Optymistyczne wieści napływają także z bielskiej fabryki Fiat-GM Powertrain. „W miarę dalszego wzrostu wielkości produkcji, która wynosić będzie ponad 700 tysięcy sztuk rocznie przewidywany jest dalszy wzrost zatrudnienia o kolejnych 300 pracowników” – zapowiedział Marek Ramczewski, rzecznik prasowy Fiat-GM Powertrain. Inwestycja związana z uruchomieniem silnika Turbo Diesel 1.3 SDE pochłonęła już około 370 mln euro i dała pracę ponad 1350 osobom zatrudnionym obecnie w bielskim zakładzie. Duży popyt na silniki 1.3 SDE sprawia, że zakład znacznie szybciej niż to przewidywano osiągnie pełne moce produkcyjne, wyprzedzając tym samym zakładane plany na lata następne.

Pierwszy milion 1,3 SDE!

Polskie fabryki należą niejednokrotnie do najlepszych w strukturach koncernów. Takim tytułem może poszczycić się np. polkowicki Volkswagen Motor Polska, który należy do najlepszych producentów volkswagenowskich silników na świecie. Produktywność zakładu pozwala na wytworzenie 2.250 motorów dziennie co daje roczną wydajność na poziomie  ponad 600.000 silników.

Volkswagen - polkowicki silnik
Rekordy w polkowickim VW MP

Z informacji udostępnionych przez Polska Izbę Motoryzacji wynika, że w krajowym sektorze poddostawców działa na dzień dzisiejszy większość światowych graczy. Najnowsze technologie, które pojawiły się wraz z inwestycjami typu greenfield oraz relatywnie niższe koszty pracy, umożliwiają firmom konkurowanie jakością wyrobów na rynkach światowych. Silnymi stronami polskiego przemysłu poddostawców jest produkcja silników, wiązek elektrycznych, części tłoczonych oraz części z tworzyw sztucznych.

Zobacz galerie:
Turbo napęd FIAT-GM Powertrain
Volkswagen Motor Polska w Polkowicach
Zakład Toyoty w Jelczu-Laskowicach - produkcja silników diesla


Podobne wiadomości:

Daruma na szczęście w Toyocie

Daruma na szczęście w Toyocie

Aktualności 2005-09-15

Pierwszy milion 1,3 SDE!

Pierwszy milion 1,3 SDE!

Aktualności 2005-11-14

Komentuj:

~kogito 2007-10-03

Cieszy fakt że w u nas powstają tak skomplikowane organizmy mechaniczne jak silniki - dowodzi to temu że u nas mamy dużo ludzi wykrztałconych którzy przyczyniają się na jakośc i precyzje montazu :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.