mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skoda 935 kompletnie odrestaurowana

Skoda 935 kompletnie odrestaurowana

Podczas imprezy „Schloss Bensberg Classic" Skoda zaprezentowała dziewięć klasyków, a wśród nich prawdziwą perełkę. Jest to prototyp 935 – ikona inspirowanego lotnictwem, aerodynamicznego designu z lat trzydziestych XX wieku.

Skoda 935 kompletnie odrestaurowana
W dniach 17-19 lipca w malowniczej okolicy miejscowości Bergisch Gladbach, niedaleko Kolonii odbyła się impreza pod mottem: „Tylko bardzo ważne samochody". Skoda uczestniczy w tej prestiżowej imprezie od najwcześniejszych jej edycji.

W tym roku czeski producent pochwalił się sześcioma przedwojennymi okazami, które po raz pierwszy zaprezentowano publicznie. Najważniejszym wydarzeniem była prezentacja w pełni odrestaurowanego prototypu Skody 935 z nadwoziem aerodynamicznym. To prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz tego typu.

Po raz pierwszy można go było podziwiać w kwietniu 1935 roku. Za sprawą tego modelu Skoda stała się jednym z pionierów w temacie optymalizacji aerodynamiki, obniżania wagi oraz dynamiki prowadzenia. Samochód ważył 1170 kg i można było go rozpędzić do 140 km/h.

Silnik to czterocylindrowa konstrukcja typu boxer, chłodzona cieczą i wyposażona w dwa gaźniki Zenith. Motor rozwijał moc 54 KM, a umieszczono go przed tylną osią. Napęd na koła tylne zrealizowano poprzez półautomatyczną, czterobiegową skrzynię biegów francuekiego producenta Cotal.
iecodziennym rozwiązaniem był zbiornik paliwa wewnątrz rury centralnej, pełniącej rolę elementu nośnego konstrukcji pojazdu. Później przeniesiono zbiornik do komory bagażnika, tuż za chłodnicę, w celu polepszenia rozkładu mas na poszczególne osie. Mimo to bagażnik pojazdu wciąż dysponował objętością około 300 l.
 
W 1939 roku samochód trafił w prywatne ręce, w których pozostał  przez blisko 30 lat. W 1968 roku auto odkupiło świeżo powstałe Muzeum czeskiej marki. Do 2010 roku znajdował się w depozycie, a potem został poddany długiej i starannej renowacji.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda

Podobne wiadomości:

Red Dot Award dla Skody Kodiaq i Octavia

Red Dot Award dla Skody Kodiaq i Octavia

Aktualności 2017-04-13

Skoda Vision E – pierwsze zdjęcia wnętrza

Skoda Vision E – pierwsze zdjęcia wnętrza

Aktualności 2017-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Punkty karne przez internet od 24 kwietnia
Wielu kierowców długo czekało na taką możliwość. Usługa umożliwiająca sprawdzenie liczby punktów karnych jest już praktycznie gotowa. Jednak premiera nastąpi prawdopodobnie później niż to komunikowano.