mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skoda Auto Digilab - tak wygląda przyszłość mobilności

Skoda Auto Digilab - tak wygląda przyszłość mobilności

Skoda opracowała program o nazwie Strategia 2025, który ma kształtować przyszłość czeskiej marki w kolejnych latach. Żeby jeszcze lepiej wykorzystywać cyfrowe technologie w działalności marki, w Pradze powstał DigiLab.

Skoda Auto Digilab - tak wygląda przyszłość mobilności

Jest to przestrzeń spotkań dla kreatywnych zespołów, badających i tworzących modele biznesowe, które odpowiedzą na wyzwania przyszłości. Skoda zaprosiła do współpracy szereg globalnych start-upów technologicznych, inkubatory przedsiębiorczości, uniwersytety oraz mikroprzedsiębiorstwa jak i korporacje.

„Chcemy zbudować nowe, cyfrowe modele biznesowe, produkty i usługi. Dziś nie trzeba już posiadać samochodu, by być mobilnym. Naszym zadaniem jest wymyślenie różnych rozwiązań z zakresu mobilności i dopasowanie ich do potrzeb użytkowników" - mówi kierująca DigiLab Skoda Auto Jarmila Plachá.

Skoda Auto DigiLab pracuje nad ponad czterdziestoma projektami z różnych części świata i ocenia ich przydatność dla czeskiej marki. Obejmują one nie tylko start-upy, ale również nowe modele biznesowe stworzone we współpracy z innymi partnerami. Główne obszary zainteresowań stanowią programy typu Mobility with Care, Car-sharing i SmartParking.

Mobility with Care
Wyobraźmy sobie, że musimy się zaopiekować członkami naszej rodziny – niech to będą nasze dzieci lub dziadkowie. Musimy być mobilni, by zawieźć ich do szpitala lub na popołudniowe zajęcia, ale w tym samym czasie musimy też załatwić ważną sprawę w pracy.

Jednym rozwiązaniem jest taksówka, ale czy naprawdę chcemy powierzyć nieznajomej osobie naszych najbliższych? Odpowiedzią może być platforma umożliwiająca usługę „Mobility with Care" –– w ramach której wprowadzić należy informację, kogo potrzebujemy przetransportować, a resztą zajmuje się już oddelegowany opiekun. Byłaby to prywatna osoba, do której należy samochód, z którego korzysta, wyszkolona w zapewnianiu właściwej opieki.
Do programu można by było zakwalifikować się po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Przy złożeniu zamówienia zlecający sam wybierałby kierowcę-opiekuna na podstawie ocen i rekomendacji innych użytkowników, a po usłudze płacił za czas poświęcony na opiekę nad członkami swojej rodziny.

Car-sharing
Przydałby się autostopowicz, który mógłby dorzucić się do paliwa, lub kierowca, który poratowałby tanim transportem? Czy w ten sposób radzimy sobie z codziennymi dojazdami do pracy, szkoły, lub w dłuższych podróżach? Programy typu car-sharing umożliwiają właśnie takie wspólne korzystanie z samochodów, co może się świetnie sprawdzić na przykład w przypadku pracowników dojeżdżających do jednego miejsca pracy na tę samą godzinę. W teorii to nic nowego, ale wyzwanie stawiane przed DigiLab polega na zbalansowaniu popytu i podaży oraz na aktywnej pracy z wygenerowanymi danymi oraz zastosowanie rozwiązań motywujących do wspólnego korzystania z samochodu.
 
SmartParking
Problemy ze znalezieniem wolnego miejsca? Chcielibyśmy sprawdzić dostępność najbliższego wolnego miejsca, nim dotrzemy na spotkanie? Na całym świecie rozwijanych jest już wiele projektów poświęconych inteligentnemu parkowaniu, a DigiLab Skoda Auto obecnie analizuje projekt wykorzystujący w szukaniu wolnych miejsc parkingowych dane z sieci komórkowych. To wywodzące się z czeskiego start-upu rozwiązanie przeszło do fazy testów i znalazło już komercyjne zastosowanie w wybranych europejskich krajach.

Czeska marka przygotowuje się na głębokie przemiany, które nastąpią w nadchodzących latach w motoryzacji i społeczeństwie. Strategia 2025 opracowana przez Skodę zakłada rozwój innowacji i zwiększanie zdolności produkcyjnych oraz nieustanna ekspansję gamy modelowej.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda

Podobne wiadomości:

Skoda stawia na młodych kierowców

Skoda stawia na młodych kierowców

Aktualności 2017-12-19

Skoda Octavia RS 245 - pierwsze wrażenie

auto motor i sport 2017-07-04

Wraz z face liftingiem Skody Octavii wprowadzono do oferty odświeżony model RS oraz jego nową odmianę - RS 245. Mieliśmy okazję sprawdzić tę wersję - oto jej wady i zalety.

Komentuj:

~Ignaś0 2017-07-19

Skoda ostatnio mocno postawiła na połączenie motoryzacji z rozwojem technologii. widać to tez po jej nowych modelach. Ostatnio pożyczałem w Panek jeden z jej nowych modeli i poza niezawodnością widać że postawili tez na komfort jazdy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Nowy Mercedes CLS już dostępny. Znamy polskie ceny
Polscy klienci mogą już składać zamówienia na nowego Mercedesa CLS. Model, który zadebiutował pod koniec listopada na salonie motoryzacyjnym w Los Angeles kosztuje od 350 500 zł.