mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skoda Fabia R5 - rok pełen sukcesów

Skoda Fabia R5 - rok pełen sukcesów

Skoda Fabia R5 ma za sobą pierwszy w pełni przejechany sezon, który przyniósł imponującą liczbę wygranych i osiągnięć na rajdowych trasach całego świata.

Z nowego modelu korzystały w tym sezonie fabryczny zespół Skoda Motorsport, a także wiele teamów klienckich, które wykorzystywały potencjał nowej konstrukcji i budowały sportową historię czeskiej marki.

Skoda Fabia R5 pojawiła się w najwyższej formie rozgrywek rajdowych, czyli Rajdowych Mistrzostwach Świata organizowanych przez FIA. Jako samochód klasy R5, nowa Fabia uczestniczyła w Mistrzostwach w kategorii WRC 2.

W ostatniej rundzie sezonu załoga Skoda Motorsport (Esapekki Lappi/Janne Ferm) zdobyła tytuł Rajdowych Mistrzów Świata WRC2. Pozostałe dwie pary (Jan Kopecký/Pavel Dresler oraz Pontus Tidemand i Jonas Andersson) zajęły w końcowej klasyfikacji Mistrzostw czwarte i piąte miejsce.

Szóste miejsce w klasyfikacji powędrowało do kolejnego zawodnika jadącego Skodą, Peruwiańczyka Nicolása Fuchsa. Wygrywając Rajd Argentyny stał się najlepszym zawodnikiem z Ameryki Południowej w historii WRC2.

Czeska rajdówka zanotowała w tym sezonie imponującą skuteczność. Auto wygrało aż 76,9% rund Mistrzostw Świata z tych, w których startowała (10 z 13 rajdów). Do tego należy jeszcze dodać 24 obecności na podium i dwukrotne zajęcie wszystkich czołowych czterech miejsc na mecie (w Rajdzie Niemiec i Rajdzie Wielkiej Brytanii).

Skoda odnosiła sukcesy również poza Europą. Guarav Gill przyniósł czeskiej marce piaty z rzędu tytuł Rajdowego Mistrza Azji i Pacyfiku (FIA APRC), ale pierwszy zdobyty za sterami nowej Fabii. Hinduski zawodnik wygrał wszystkie sześć rund w sezonie, przypieczętowując tytuł mistrzowski przed publicznością w Rajdzie Indii.

Nasser Al-Attyiah zdobył mistrzowski tytuł w Rajdowych Mistrzostwach Bliskiego Wschodu (FIA MERC), po trzech zwycięstwach w Katarze, Kuwejcie i Jordanie.

Skoda odniosła sukcesy w Ameryce Południowej, gdzie Paragwajczyk Gustavo Saba wygrał Rajdowe Mistrzostwa Ameryki Południowej CODASUR.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda skoda2016