mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skoda Favorit kończy 25 lat

Skoda Favorit kończy 25 lat

Skoda Favorit to jedno z tych aut, które są znamienne dla producenta. Favorit po raz pierwszy pokazany został w 1987 roku na Międzynarodowych Targach Przemysłowych w Brnie.

Skoda Favorit kończy 25 lat
Protoplastą modelu Favorit było auto oznaczone kodem S780, które następnie ewoluowało do projektu S781 Favorit. Ojcem tego modelu jest Jaroslav Kindl, człowiek, który stworzył kilka prototypów przednionapędowych.

Skoda Favorit nie była jedynie kolejnym koncepcyjnym autem, a projektem, któremu narzucono większą presję czasu od momentu, gdy zaczął nim dowodzić Petr Hrdličk. Czesi o pomoc w zaprojektowaniu nadwozia dla nowej Skody zgłosili się do największych w tej dziedzinie: Giugiaro oraz Pininfariny.

Finalną wersję nadwozia zaprojektował Nuccio Bertone, który przedstawił Czechom również wersję coupe jak i sedan. Za swoje pracę otrzymał zapłatę w wysokości 28 mln koron czeskich. Kwestie techniczne dotyczące układów jezdnych i jednostek napędowych były konsultowane z inżynierami Porsche. Przy okazji stworzenia modelu Favorit Skoda zgłosiła 42 patenty.
Skoda s781
Testy nowej skody zostały zakończone w pierwszym półroczu roku 1985. Pierwszy egzemplarz zjechał z taśmy 1 lipca 1987 roku. Do 1 stycznia kolejnego roku zmontowano jedynie 171 egzemplarzy. W 1988 rozpoczęła się seryjna produkcja modelu Favorit, który stał się poważnym konkurentem dla zachodnich produktów.

Ten model skody początkowo miał nosić nazwę Laura, gdyż to określenie zostało wybrane w plebiscycie magazyny "Svet motoru". Favorit nie pojawił się nawet w pierwszej dziesiątce, ale to Skoda sama zadecydowała jaką nazwę otrzyma nowy model z Mlada Boleslav.

Skoda Favorit to przełomowy model w historii czeskiego producenta. Auto powstało w ilości 783 167 szt. egzemplarzy wersji hatchback oraz wyprodukowano 219 254 szt. wersji kombi(Forman). Za sprawą tego model Czesi zyskali nowego partnera strategicznego, który przez lata wyniósł markę na poziom, na którym znajduje się obecnie.Skoda s781
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda Favorit Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda Skoda Favorit

Podobne wiadomości:

25 lat Skody Favorit

auto motor i sport 0000-00-00

Przełomowy model Skody obchodzi właśnie swoje ćwierćwiecze.

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Aktualności 2018-02-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.