mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skoda Octavia - to już 20 lat!

Skoda Octavia - to już 20 lat!

Właśnie mija 20 lat odkąd Václav Havel dał sygnał startu do produkcji kompaktowego modelu Skody w nowo otwartej części fabryki w Mlada Boleslav. Przez następne dwie dekady Octavia szybko stałą się hitem sprzedaży i po dziś dzień jest najlepiej sprzedającym się modelem czeskiej marki.

Skoda Octavia - to już 20 lat!

W lutym 1995 roku w Mladej Boleslavi położono kamień węgielny pod budowę nowej linii produkcyjnej, z której po 18 miesiącach zjechała pierwsza Octavia. Na początku września 1996 roku ówczesny prezydent Republiki Czeskiej, Václav Havel, zainaugurował działalność nowej fabryki i dał oficjalny znak rozpoczęcia seryjnej produkcji nowej Skody Octavia.

„Fabryka jest piękna, nowoczesna, naprawdę robi wrażenie. Wszystkie fabryki powinny tak wyglądać" – chwalił obiekt Havel podczas ceremonii otwarcia.

Prace nad Octavią ruszyły kilka lat wcześniej, a konkretnie w 1992 roku, na około 12 miesięcy przed przejęciem czeskiej marki przez Grupę Volkswagen. Kompaktowy model opracowano na nowej płycie podłogowej koncernu, a Octavia zadebiutowała jako liftback. Ta konstrukcja okazała się bardzo praktyczna. Zapewniała doskonały dostęp do bagażnika o pojemności aż 528 litrów, który po złożeniu oparć tylnych siedzeń rozrastał się do aż 1 328 litrów.

W roku 1996 – pierwszym roku sprzedaży Octavii – Klienci mogli wybierać spośród dwóch czterocylindrowych silników benzynowych i jednej jednostki wysokoprężnej. W maju 1998 roku gamę poszerzył wariant kombi, który od roku 1999 był dostępny także w wersji z napędem 4x4.

Ostatni egzemplarz Octavii pierwszej generacji zjechał z taśmy produkcyjnej w listopadzie 2010 roku. Przez ponad czternaście lat między wrześniem 1996 roku a listopadem 2010 roku wyprodukowano około 970 000 limuzyn i 470 000 kombi. W latach 2004–2013 wyprodukowano w sumie aż 1,6 miliona limuzyn i 900 000 kombi drugiej generacji modelu. Najnowsza, trzecia odsłona Octavii weszła do produkcji w grudniu 2012 roku.

Od startu produkcji 3 września 1996 roku fabryki ŠKODY opuściło w sumie już ponad pięć milionów egzemplarzy Octavii. Obok fabryki w Mladej Boleslavi, produkcja tego modelu odbywa się także w obiektach ŠKODY w Chinach, Indiach, Rosji i Kazachstanie.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Skoda Octavia
Skoda Octavia
Cena podstawowa już od: 66 800 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Skoda Karoq nagrodzona za design

Skoda Karoq nagrodzona za design

Aktualności 2017-10-16

Sportowa Skoda Karoq już za dwa lata

Sportowa Skoda Karoq już za dwa lata

Aktualności 2017-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic