mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skoda Octavia - zaawansowane wspomaganie i usługi online

Skoda Octavia - zaawansowane wspomaganie i usługi online

Na pokładzie nowej Skody Octavii pojawiły się nowe technologie. Dzięki mobilnym usługom online kierowca może lepiej zarządzać swoim samochodem, a szereg nowych systemów wspomagania prowadzenia uczyni jazdę bardziej komfortową i bezpieczną.

Skoda Octavia - zaawansowane wspomaganie i usługi online

Skoda wyposażyła Octavię w mobilne usługi online zebrane pod nazwą Skoda Connect. Podzielono je na dwie kategorie: usługi Infotainment Online dla systemów nawigacyjnych Columbus i Amundsen oraz usługi Care Connect, zbierające w jednym miejscu funkcje poszerzające bezpieczeństwo oraz umożliwiające zdalny dostęp do wybranych funkcjonalności.

Usługa Infotainment Online dostarcza dane na temat aktualnego natężenia ruchu drogowego, wskazując rzeczywiste natężenie ruchu wzdłuż wyznaczonej trasy przejazdu i sugerując użyteczne trasy alternatywne, gdy napotka na utrudnienia. Pozostałe funkcje dostarczają informacji na temat wybranych parkingów, cen paliw na okolicznych stacjach, aktualności i prognozy pogody. Używając portalu Skoda Connect, można przenieść swoje zapisane trasy, cele i cele specjalne (POI) bezpośrednio z własnego komputera do samochodu. Dla systemu Columbus są zarezerwowane ponadto takie rozwiązanie jak Google Earth. Dzięki połączeniu z siecią mapy nawigacji Columbus są na bieżąco aktualizowane do najnowszych wersji.

Wśród usług należących do Care Connect jedną z ważnych funkcji jest system eCall. Jeśli podczas zderzenia uruchomiony zostanie którykolwiek z systemów bezpieczeństwa aktywnego, samochód automatycznie skontaktuje się ze służbami ratunkowymi. System obejmuje także możliwość powiadomień dla mniej poważnych zdarzeń drogowych i wezwania assistance. Usługi pomagają zaplanować harmonogram serwisowy: autoryzowany serwis kontaktuje się z właścicielem przed przeglądem celem umówienia dogodnego terminu spotkania.

Usługi Care Connect są wspierane przez aplikację Skoda Connect dostępną na smartfony. Dzięki niej można uzyskać zdalny dostęp do samochodu, a funkcja Status samochodu poinformuje, czy ma on w danej chwili włączone światła lub zamknięte wszystkie drzwi. Dzięki aplikacji można też namierzyć pozostawiony samochód lub zdalnie uruchomić klakson i światła awaryjne, by łatwiej znaleźć go na parkingu. Właściwie może zlokalizować, gdzie jest zaparkowany samochód oraz może ustawić prędkość, po przekroczeniu której otrzyma powiadomienie na smartfon.

Specjalnie dla sytuacji w ruchu miejskim rozwinięto system predykcyjnej ochrony pieszych. Podczas jazdy z prędkością od 10 do 60 km/h system uruchamia hamulec awaryjny w sytuacji wtargnięcia pieszego na drogę samochodu. Rozwiązanie jest częścią opcji Front Assist, która obejmuje także funkcję awaryjnego hamowania w mieście.

Asystent ruchu w martwym polu pomaga kierowcy uniknąć niebezpiecznych sytuacji przy zmianie pasa z pomocą dwóch radarów nadzorujących ruch za samochodem. Gdy kierowca nie widzi zbliżającego się z tyłu uczestnika ruchu, system ostrzega go przed nim sygnałami dochodzącymi z lusterek bocznych.

Przy wyjeżdżaniu z miejsca parkingowego lub przy parkowaniu równoległym – kolizji zapobiega system Rear Traffic Alert, który bardzo wcześnie rozpoznaje ruch zbliżający się z tyłu pojazdu.

Kolejną ciekawą innowacją dostępną w modelu Octavia jest rozwiązanie wspomagania cofania z przyczepą. Używając pokrętła do ustawiania lusterek bocznych kierowca reguluje kąty, pod którymi chce manewrować do tyłu z przyczepą. Gdy kierowca zaczyna się poruszać, system sugeruje optymalne ruchy kierownicą.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Skoda Octavia
Skoda Octavia
Cena podstawowa już od: 68 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda Octavia Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda Skoda Octavia

Podobne wiadomości:

Skoda Vision RS

Skoda Vision RS

Premiery 2018-08-30

Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden

Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda...

Aktualności 2018-01-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
13 tys. km Nissanem Leaf – Marek Kamiński na mecie
13 tys. km Nissanem Leaf – Marek Kamiński na mecie
Blisko 13 tysięcy kilometrów podróży przez 8 krajów, w tym przejazd przez Syberię i pustynię Gobi. A to wszystko bez wyemitowania do atmosfery ani grama CO2. Marek Kamiński za kierownicą Nissana LEAF zrealizował swój cel i dojechał do Japonii.

20 sposobów na redukcję wagi 20 sposobów na redukcję wagi