mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skoda S781 - Volkswagen Golf z Czechosłowacji

Skoda S781 - Volkswagen Golf z Czechosłowacji

Bezpieczeństwo, funkcjonalność, prostota konstrukcji - to zalety napędu na przednie koła, ktore skłoniły Skodę do stworzenia 35 lat temu prototypu S781. Ewoluował on w dobrze znaną "Favoritkę", która po upadku komunizmu zalała drogi Europy Środkowej.

Skoda S781 - Volkswagen Golf z Czechosłowacji
Choć w 1964 roku Skoda wróciła do koncepcji silnika umieszczonego z tyłu w nowym modelu 1000MB, to jednak tendencja w najnowszych produktach zachodniej konkurencji była odwrotna - przenosić silnik pod przednią maskę i napędzać nim przednie koła. Tak od 1974 był budowany choćby pierwszy Volkswagen Golf. Z kolei już w 1973 roku w Czechosłowacji rozpoczęto testy Skody S760 - pierwszego pojazdu tej marki z napędem przednim.

Korzyści z takiego podejścia są niezaprzeczalne, bo eliminuje ono długi wał napędowy, zabierający miejsce w kabinie oraz poprawia osiągi i zużycie paliwa. Dlatego czechosłowaccy inżynierowie na początku lat 80. ostro zabrali się do roboty i stworzyli prototyp Skody S781, który był już bardzo zaawansowanym projektem. Choć pod maską auta pracował jeszcze stary silnik OHV z klasycznego modelu 105, to karoseria S781 przybrała już modny kształt 5-drzwiowego hatchbacka. Od 1980 do 1984 roku powstało kilkanaście egzemplarzy przedprodukcyjnych auta. Pojawiły się nawet plany montowania do nowej Skody automatycznej skrzyni biegów, a niektóre prototypy miały silnik Diesla o poj. 1,5 litra.

Jednak ostateczny kształt rewolucyjnemu autu nadali Włosi z pracowni Stile Italia Nuccio Bertone. To oni nakreślili charakterystyczne, ostre linie popularnej Skody Favorit, która wykorzystała techniczne rozwiązania prototypu S781. Tak 35 lat temu rozpoczęła się linia modelowa, która ewoluując przez Felicię i trzy generacje Fabii zmotoryzowała nie tylko miliony Polaków, ale także wielu kierowców z innych krajów Europy.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda Favorit Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda Skoda Favorit prototyp

Podobne wiadomości:

Red Dot Award dla Skody Kodiaq i Octavia

Red Dot Award dla Skody Kodiaq i Octavia

Aktualności 2017-04-13

Skoda Vision E – pierwsze zdjęcia wnętrza

Skoda Vision E – pierwsze zdjęcia wnętrza

Aktualności 2017-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nissan Micra Bose Personal Edition
Nissan Micra Bose Personal Edition
Bose, to jeden z liderów na rynku zestawów audio. Nissan wraz z Bose zaprezentował specjalną edycję modelu Micra.