mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skoda Yeti - ostatnie testy

Skoda Yeti - ostatnie testy

W najbliższym czasie rozpocznie się seryjna produkcja Skody Yeti - pierwszego modelu czeskiej marki w klasie SUV. Obecnie trwają końcowe testy służące sprawdzeniu zarówno modelu, jak i jego poszczególnych podzespołów.

Skoda Yeti - ostatnie testy
W trwających obecnie testach udział biorą samochody z tzw. preserii, wyprodukowane na linii przygotowanej już do seryjnej produkcji modelu. Tego typu próby prowadzone są według określonych procedur oraz w otoczeniu w pełni odpowiadającym naturalnym warunkom eksploatacji samochodu, a ich pozytywne wyniki przekładają się na przekazanie modelu do produkcji seryjnej. By warunki były w pełni różnorodne, testy odbywają się w kilku lokalizacjach - w tym przypadku także w Norwegii.

Norwegia, jako miejsce prób dla Yeti, została wybrana ze względu na bogactwo dróg o różnorodnych nawierzchniach oraz specyficzne warunki pogodowe o tej porze roku - temperatura powietrza wykazuje spore wahania - rankiem oscyluje ok. zera, by w ciągu dnia osiągnąć nawet 16-18 stopni Celsjusza. Nie bez znaczenia jest także tzw. "czynnik dyskrecji" - ze względu na małe zagęszczenie ludności - liczba obserwatorów jest zdecydowanie mniejsza niż w innych częściach Europy.

W przypadku opisywanych testów w sposób szczególny sprawdzano układy mechaniczne i elektronikę układów kontrolnych, funkcjonowanie układów wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji. Testowano także elementy zawieszenia, amortyzatory, stabilizatory, dopasowywano najodpowiedniejsze ciśnienie w oponach, a w oparciu o zebrane dane doprecyzowano ustawienia trybu Off-road, dostosowujące działanie elektronicznych systemów wspomagających jazdę do poruszania się w terenie. Ponadto badano akustykę wnętrza oraz zużycie paliwa podczas jazdy terenowej.

Kluczowymi zaletami Skody Yeti w porównaniu z ofertą konkurencji mają być przede wszystkim mniejsza masa pojazdu, stosunkowo nisko umieszczony środek ciężkości, dzięki czemu samochód cechuje wyjątkowa stabilność oraz wygoda w prowadzeniu, a także funkcjonalność systemu Off-road, który zapewnia bezpieczna jazdę w warunkach terenowych.

Skoda Yeti wykorzystuje płytę podłogową, na której zbudowana jest między innymi Octavia Scout 4x4. Cechuje go większy prześwit oraz szerszy rozstaw kół na tylnej osi. Zastosowano również nowe amortyzatory oraz zdefiniowano tryb Off-road do jazdy w terenie.

Skoda Yeti oferowana będzie w dwóch wersjach benzynowych (1.2 TSI 105 KM i 1.8 TSI 160 KM 4x4) oraz trzech wysokoprężnych (2.0 TDI 110 KM, 2.0 TDI 140 KM 4x4 oraz 2.0 TDI 170 KM 4x4). Wszystkie jednostki oferowane będą z 6-stopniową przekładnią manualną, ponadto 1,2-litrowy silnik benzynowy również z 7-stopniową przekładnią DSG, zaś najsłabszy diesel również z 5-biegowym manualem.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda Yeti Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda 4x4 Skoda Yeti

Podobne wiadomości:

Elektryczna Skoda w 2020 roku

Elektryczna Skoda w 2020 roku

Aktualności 2017-11-20

Skoda stawia na młodych kierowców

Skoda stawia na młodych kierowców

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.