mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skoda stawia na młodych kierowców

Skoda stawia na młodych kierowców

Kalle Rovanpera to 17-latek, który został właśnie fabrycznym kierowcą Skody. Młody talent ledwie zdobył prawo jazdy, a już zasiada za kierownicą rajdowej Fabii R5, którą wystartuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Skoda stawia na młodych kierowców

Młody Fin jest najmłodszym kierowcą fabrycznym w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Kalle Rovanpera zadebiutował podczas prezentacji kierowców fabrycznych czeskiego teamu na sezon 2018. Siedemnastoletni Kalle Rovanpera jest również najmłodszym zwycięzcą rundy WRC 2 w historii tych mistrzostw. Sztuki tej dokonał w tym roku w Rajdzie Australii. Nastoletni zawodnik ma na swoim koncie już dwa tytuły Rajdowego Mistrza Łotwy (zdobyte w roku bieżącym i poprzednim) i jest uważany za jeden z najbardziej obiecujących talentów w świecie rajdów.

Kalle idzie w ślady swojego ojca Harriego Rovanpery, który także był kierowcą rajdowym i na przestrzeni swojej kariery wywalczył jedno zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Jako że Kalle osiągnie pełnoletniość dopiero w październiku 2018 roku, wraz z pilotem Jonne Halttunenem będą zgłoszeni w przyszłym sezonie tylko do wybranych rund WRC 2 w krajach, w którym prawo pozwala startować siedemnastolatkom.

W zespole pozostał Pontus Tidemand - tegoroczny zwycięzca WRC2. Jest już bardzo doświadczonym i utytułowanym zawodnikiem. Pasmo jego sukcesów sięga roku 2011, gdy mając zaledwie 20 lat zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Szwecji. Dwa lata później został już Rajdowym Mistrzem J-WRC. W roku 2015 zdobył kontrakt ze Skoda, który zaowocował zwycięstwem w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku. W bieżącym roku przyszedł czas na największe osiągnięcie: wygrywając wraz ze swoim pilotem Jonasem Aderssonem w pięciu rundach WRC 2, Szwedzi zdobyli tytuły mistrzowskie wśród kierowców i pilotów i przyczynili się do zdobycia tytułu mistrzowskiego także przez Skodę w kategorii konstruktorów.

W minionym sezonie norweski duet Ole Christian Veiby i Stig Rune Skjaermoen zostali delegowani przez Skodę do występu we wspieranym fabrycznie zespole MRF Skoda w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku (FIA APRC). Młoda załoga spełniła pokładane w niej nadzieje, wygrywając dwie rundy mistrzostw i kończąc sezon na pozycji wicemistrzów. W międzyczasie zaprezentowali także fenomenalną formę w WRC 2, gdzie rywalizowali prywatnie zgłoszoną Skodą Fabią R5.

Najbardziej doświadczony członek zespołu to 35-letni Jan Kopecky. W przyszłym sezonie będzie odgrywał dla zespołu Skoda Motorsport ważną rolę. Jego zadaniem będzie obrona tytułu Rajdowego Mistrza Czech, który w tym roku zdobył ze swoim pilotem Pavlem Dreslerem już po raz czwarty z rzędu, po raz kolejny za kierownicą Skody Fabii R5. Kopecky będzie wspierał także wysiłki zespołu w osiągnięciu jak najlepszego wyniku w globalnej serii WRC 2.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda Skoda Fabia WRC

Podobne wiadomości:

Skoda Vision RS

Skoda Vision RS

Premiery 2018-08-30

Skoda Scala – dane techniczne

Skoda Scala – dane techniczne

Premiery 2018-10-25

Komentuj:

~Paula 2018-03-11

Super. Bo młodym najciężej znaleźć wsparcie. Gwiazdy mają już na swoim koncie sukcesy, więc do nich firmy same garną się z finansowaniem. A sporty motorowe to droga zabawa. Podziękowania dla Skody za tę wspaniałomyślność, która oczywiście przełoży im się też na reklamę. Dobrze, że młodzi mają szansę się rozwijać i nie są hamowani przez kwestie materialne. Pozdrawiam Gamera

~Kazik 2017-12-20

To możne dać całkiem fajne efekty. W Panek co jakiś czas wypożyczam nowe modele Skody i ogólnie jestem bardzo zadowolony z nowości jakie wprowadzają w swoje modele.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!