mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skoda z napędem na tył i silnikiem bokser

Skoda z napędem na tył i silnikiem bokser

Silnik typu bokser umieszczony z tyłu, chłodzony cieczą, aerodynamiczne nadwozie oparte na centralnej rurze nośnej - tak kiedyś wyglądały prototypowe Skody. Z dzisiejszego punktu widzenia szkoda, że niektóre z nich nie trafiły do seryjnej produkcji.

Skoda z napędem na tył i silnikiem bokser
Pierwsza połowa lat 30. ubiegłego wieku to jeden z najważniejszych okresów w historii Skody. Czeska marka wprowadziła na rynek całkowicie odnowioną paletę modeli, opartych na zasadniczo zmienionych procesach produkcyjnych. W tym czasie pojawiły się jednak nie tylko nowe modele, ale także ciekawe prototypy, które wymownie świadczą o postępie, jaki został dokonany w czasie zaledwie kilkudziesięciu miesięcy od zjednoczenia wytwórni Laurin & Klement z gigantem przemysłowym z Pilzna.

Prócz rewolucyjnych projektów ultralekkiego, przednionapędowego samochodu małolitrażowego i jego skrajnego przeciwieństwa - dwunastocylindrowej limuzyny o najwyższym standardzie wykonania, w latach 1932-35 pojawiły się niezwykle interesujące prototypy pojazdów z silnikami umieszczonymi z tyłu. Koncepcję tę zastosowano zarówno w programach rozwojowych samochodów popularnych – napędzanych silnikami chłodzonymi powietrzem, jak i limuzyn klasy wyższej – wykorzystujących silniki chłodzone cieczą.

Należąca do drugiej grupy prototypowa Skoda 935 ukończona została w roku 1935. Samochód posiadał obszerne, aerodynamiczne nadwozie wsparte na centralnej rurze nośnej, której wnętrze innowacyjnie zagospodarowano jako zbiornik paliwa.Do napędu pojazdu wykorzystano dwulitrowy, czterocylindrowy silnik z cylindrami w układzie przeciwbieżnym (bokser) umieszczony przed tylną osią pojazdu, który połączono z elektromagnetyczną przekładnią preselekcyjną Cotal, rozwiązującą problem skomplikowanego układu sterowania zmianą przełożeń.     

Co ciekawe, chłodnicę umieszczono w przedniej części nadwozia i pomysł ten w powojennych, tylnonapędowych modelach Skody zastosowano ponownie dopiero 40 lat później.

Projekt powstał jako poligon doświadczalny odmiennej koncepcji konstrukcyjnej szybkiego pojazdu autostradowego i odpowiedź na wytwarzaną w niewielkich liczbach, aerodynamiczną Tatrę T77. Dalszą drogę rozwoju Typu 935 zamknęły, paradoksalnie, sukcesy sprzedażowe modeli produkowanych seryjnie - koszty zakończenia kompletnie odmiennego koncepcyjnie projektu oraz wdrożenia go do produkcji, uznano w tej sytuacji za nieuzasadnione.Prototyp Skoda 935 przetrwał do dnia dzisiejszego. Niedługo po wstrzymaniu rozwoju projektu (1937), pojazd planowano przebudować na wyczynowy, podwyższając parametry silnika (rozważany kompresor), skracając nadwozie i radykalnie redukując masę konstrukcji. Ostatecznie do konwersji nie doszło, a w roku 1939 - w pełni funkcjonujący samochód został odsprzedany prywatnemu użytkownikowi, mieszkającemu w Mlada Boleslav.

W chwili obecnej stanowi część zbiorów muzeum Skoda Auto i poddawany jest pieczołowitej odbudowie. Z rąk prywatnych został odkupiony już w pierwszym roku funkcjonowania fabrycznego muzeum (1968) od kolejnego właściciela, z okolic leżącej obecnie na terenie Słowacji Bańskiej Bystrzycy.     
 
Wczesną fazę tej rekonstrukcji można było podziwiać na tegorocznym salonie Rétromobile w Paryżu, gdzie pojazd zaliczał się do największych gwiazd i niespodzianek imprezy. Co ciekawe, w tym samym mieście prototyp święcił swą premierę, jesienią roku 1935.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda historia

Podobne wiadomości:

Skoda stawia na młodych kierowców

Skoda stawia na młodych kierowców

Aktualności 2017-12-19

Używana Skoda Superb: Duża i trwała

auto motor i sport 0000-00-00

Superb jest większy i przestronniejszy od VW Passata, bardzo funkcjonalny i całkiem dobrze wykonany. Jeśli nie masz nic przeciwko logo Skody na masce, będziesz zadowolony z tego rodzinnego auta.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?