mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skody bezpieczniejsze dzięki wypadkom

Skody bezpieczniejsze dzięki wypadkom

Do określania bezpieczeństwa samochodów marki Skoda, poza testami zderzeniowymi w warunkach laboratoryjnych, czeski koncern wykorzysta także zachowanie się samochodów podczas wypadków. W Dziale Rozwoju Technicznego firmy powstał zespół specjalistów, którego zadaniem jest analizowanie wypadków z udziałem samochodów marki, które będą miały miejsce w północnych Czechach.

Skody bezpieczniejsze dzięki wypadkom
- "Badamy rzeczywiste wypadki po to, by zapobiec im w przyszłości lub przynajmniej maksymalnie ograniczyć ich skutki. Poszukujemy nowych możliwości tkwiących w samej konstrukcji samochodu, które pozwolą na minimalizację negatywnych skutków wypadków" - wyjaśnia Eckhard Scholz, Członek Zarządu firmy Skoda Auto ds. rozwoju technicznego. - "W związku z tym największą uwagę poświęcamy obecnie nie wytrzymałości samochodów podczas standardowych testów zderzeniowych, ale ich zachowaniu się w sytuacji rzeczywistych zderzeń" - dodaje Scholz.

Samochody techniczne wyposażone w sprzęt pomiarowo-rejestrujący najnowszej generacji będą interweniować w przypadku wypadków drogowych z udziałem modeli Skody nie starszych niż trzyletnie. Pod uwagę brane będą zdarzenia, w ramach których doszło do aktywacji poduszki powietrznej lub poszkodowani zostali pasażerowie. Zespół przeanalizuje także kolizje z pieszymi lub rowerzystami. Informacje na temat wypadków docierać będą do zespołu za pośrednictwem służb ratowniczych lub świadków i uczestników zdarzeń, korzystających z bezpłatnej linii telefonicznej. Analiza wypadku składać się będzie z trzech zasadniczych części: technicznej (okoliczności zdarzenia, konkretne uszkodzenie samochodu oraz zachowanie się pojazdu podczas wypadku), medycznej (obrażenia odniesione przez pasażerów oraz możliwości ich uniknięcia w przyszłości) i psychologicznej (przyczyny wypadku w odniesieniu do zachowania i stanu kierowcy). Rezultaty tej analizy, wraz z wynikami standardowych testów wypadkowych, posłużą jako źródło danych, które zostaną wykorzystane do poprawy bezpieczeństwa czynnego oraz biernego produkowanych aktualnie pojazdów, jak również samochodów marki będących na etapie konstrukcji.

Przy realizacji niniejszego przedsięwzięcia Skoda Auto korzystać będzie z doświadczenia oraz metodologii marek Volkswagen i Audi, które prowadzą podobne badania na niemieckich drogach i pochwalić się mogą konkretnymi wynikami. W ramach tego projektu czeski producent ściśle współpracuje z krajową policją, strażą pożarną i innymi odpowiednimi wydziałami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Transportu oraz Ministerstwa Zdrowia.

W Polsce importer marki Skoda od pięciu lat prowadzi Szkołę Auto, która ma na celu podnoszenie wiedzy oraz kwalifikacji osób zasiadających za kierownicą i przeszkoliła już ponad 6 000 kierowców.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Studenci Skody zbudowali elektryczne buggy

Studenci Skody zbudowali elektryczne buggy

Aktualności 2017-06-21

Skoda Karoq – skąd się wzięła nazwa?

Skoda Karoq – skąd się wzięła nazwa?

Aktualności 2017-06-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda Civic Sedan – droższa niż hatchback
Honda Civic Sedan – droższa niż hatchback
Polski importer Hondy opublikował cenniki modelu Civic w wersji sedan. Japońska firma położyła duży nacisk na wyposażenie związane z bezpieczeństwem, dlatego ceny popularnego kompakta są dość wysokie.