mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Słabo prowadzisz? Sprawdź swoje geny

Słabo prowadzisz? Sprawdź swoje geny

Nie ma sensu rzucać klątw na kierowców, którzy co chwila zbaczają ze swojego pasa na drugi - alarmuje agencja Reuters. Jak wykazały opublikowane w środę amerykańskie badania, im po prostu nie można pomóc.

Słabo prowadzisz? Sprawdź swoje geny
Specjaliści wykazali, że ludzie ze szczególną odmianą genów wykonywali o 20 proc. gorzej ćwiczenia samochodowe od ludzi z inną sekwencją DNA. To może uzasadniać, czemu na drogach mamy tylu słabych kierowców. Eksperci z University of California Irvine szacują, że aż 30 proc. Amerykanów ma gorszy dla kierowców wariant genów. - Ci ludzie popełniają więcej błędów i szybciej zapominają nowo nabyte umiejętności – twierdzi Dr Steve Cramer, który opublikował wyniki badań w piśmie „Cerebral Cortex”.

Cramer i jego zespół przetestowali 29 osób. W grupie badanej 7 osób posiadało niekorzystny dla kierowców układ genów. Badani poproszeni zostali o wykonanie na symulatorze samochodowym 15 okrążeń. Po tygodniu test został powtórzony. Ku ich zdziwieniu, wszystkie osoby ze zmutowanym genem wypadły znacząco słabiej od pozostałych. Gen kontroluje białka, które wpływają pośrednio na naszą pamięć.

Jak przytacza Reuters, zespół specjalistów nie szukał początkowo wpływu genów na kierowanie pojazdami. Użyli oni testów nauki jazdy, ponieważ wykorzystują one ogólne zdolności manualne.

- Chciałbym znać geny ludzi, którzy spowodowali wypadek – powiedział Cramer. Zastanawiam się również, jaki jest wskaźnik wypadków wśród ludzi ze zmutowanymi genami.

Podobne wiadomości:

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Nadchodzą duże zmiany w przeglądach

Finanse i prawo 2015-09-01

Komentuj:

~woody 2009-11-08

wniosek z tego taki, że warunkiem przystąpienia do kursu na prawo jazdy powinny być pomyślne wyniki testów genetycznych

~rita 2009-11-06

Dowody są. Dożywotnio odbierać prawo jazdy lub nie wydawać tego prawa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?
Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?
Sporym problemem na podkarpackim odcinku autostrady A4 jest mała liczba stacji benzynowych i Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP). Sytuacja niedługo się zmieni za sprawą przetargu na dzierżawę siedmiu miejsc.