mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Słabszy wynik finansowy Dębicy

Słabszy wynik finansowy Dębicy

Firma Oponiarska Dębica S.A., największy polski producent opon do samochodów osobowych i dostawczych w pierwszym kwartale bieżącego roku osiągnęła słabszy wynik finansowy niż w ubiegłym roku. Zyski firmy spadły o 7,6 procent.

Słabszy wynik finansowy Dębicy
W pierwszym kwartale 2008 roku Firma Oponiarska Dębica S.A. odnotowała przychody ze sprzedaży w wysokości 373,4 mln zł, czyli o 10,5 procent mniej niż w tym samym okresie 2007 roku. Głównym powodem słabszego wyniku było znaczące umocnienie się złotego, które spowodowało zmniejszenie sprzedaży o 25 mln zł. Zysk netto wyniósł 19,3 mln zł, czyli o 7,6 procent mniej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

Wynik został osiągnięty w trudnych warunkach biznesowych, średni kurs euro-złoty utrzymywał się na poziomie o 9 procent niższym niż w ubiegłym roku, przy jednoczesnych utrzymujących się wzrostach cen surowców. Dodatkowo spadł popytu na opony w krajach Europy Zachodniej, a łagodna zima spowodowała spore nagromadzenie zapasów opon zimowych z zeszłego roku.

Mimo tego wyniku firma utrzymuje, że uda się jej osiągnąć w tym roku zysk netto na poziomie 90 mln zł. Niższy popyt na opony nie przeszkodzi także w inwestycjach prowadzonych przez Dębicę. W lutym 2008 roku Agencja Rozwoju Przemysłu SA zezwoliła firmie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. W ramach inwestycji planowany jest zakup oraz uruchomienie nowoczesnych maszyn i urządzeń do produkcji opon do samochodów osobowych wyższych klas. Do roku 2011 planuje się również modernizację istniejących i budowę nowych nieruchomości na terenach będących własnością Spółki w Dębicy. Według szacunków Zarządu, zaplanowane inwestycje będą na koniec ich realizacji kosztować ponad 100 mln USD.

Podobne wiadomości:

Polacy przestają kupować prywatne samochody

Polacy przestają kupować prywatne samochody

Aktualności 2015-05-22

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej motoryzacji?

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej...

Aktualności 2015-09-23

Komentuj:

~adam 2008-06-09

kupilem niedawno opony z Debicy bo popieram polski przemysl a tu patrze a na nich jest napisane 'made in Slovenia'

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.