mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Słabszy wynik finansowy Dębicy

Słabszy wynik finansowy Dębicy

Firma Oponiarska Dębica S.A., największy polski producent opon do samochodów osobowych i dostawczych w pierwszym kwartale bieżącego roku osiągnęła słabszy wynik finansowy niż w ubiegłym roku. Zyski firmy spadły o 7,6 procent.

Słabszy wynik finansowy Dębicy
W pierwszym kwartale 2008 roku Firma Oponiarska Dębica S.A. odnotowała przychody ze sprzedaży w wysokości 373,4 mln zł, czyli o 10,5 procent mniej niż w tym samym okresie 2007 roku. Głównym powodem słabszego wyniku było znaczące umocnienie się złotego, które spowodowało zmniejszenie sprzedaży o 25 mln zł. Zysk netto wyniósł 19,3 mln zł, czyli o 7,6 procent mniej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

Wynik został osiągnięty w trudnych warunkach biznesowych, średni kurs euro-złoty utrzymywał się na poziomie o 9 procent niższym niż w ubiegłym roku, przy jednoczesnych utrzymujących się wzrostach cen surowców. Dodatkowo spadł popytu na opony w krajach Europy Zachodniej, a łagodna zima spowodowała spore nagromadzenie zapasów opon zimowych z zeszłego roku.

Mimo tego wyniku firma utrzymuje, że uda się jej osiągnąć w tym roku zysk netto na poziomie 90 mln zł. Niższy popyt na opony nie przeszkodzi także w inwestycjach prowadzonych przez Dębicę. W lutym 2008 roku Agencja Rozwoju Przemysłu SA zezwoliła firmie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. W ramach inwestycji planowany jest zakup oraz uruchomienie nowoczesnych maszyn i urządzeń do produkcji opon do samochodów osobowych wyższych klas. Do roku 2011 planuje się również modernizację istniejących i budowę nowych nieruchomości na terenach będących własnością Spółki w Dębicy. Według szacunków Zarządu, zaplanowane inwestycje będą na koniec ich realizacji kosztować ponad 100 mln USD.

Podobne wiadomości:

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej motoryzacji?

Warszawa, Syrena, Polonez - powrót polskiej...

Aktualności 2015-09-23

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Aktualności 2015-07-07

Komentuj:

~adam 2008-06-09

kupilem niedawno opony z Debicy bo popieram polski przemysl a tu patrze a na nich jest napisane 'made in Slovenia'

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.