mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Słaby trzeci kwartał w Europie Środkowo-Wschodniej

Słaby trzeci kwartał w Europie Środkowo-Wschodniej

Sprzedaż nowych aut w krajach Europy Środkowo-Wschodniej w trzecim kwartale tego roku była gorsza o 8,72% od tego samego okresu 2003 r.

W raporcie uwzględnione zostały wyniki z dziewięciu państw - Polski, Czech, Wegier, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowenii oraz Rumunii. Skumulowana sprzedaż od początku roku wykazuje wciąż tendencję wzrostową, w porównaniu do pierwszych dziewięciu miesięcy ubiegłego roku wynik jest lepszy o 3,5% (732 tys. sprzedanych aut).

Mimo słabnącego popytu na nowe auta oraz niepewnej sytuacji gospodarczej, wciąż polski rynek jest zdecydowanie największym w tym regionie Europy z ponad 250 tys. sprzedanych nowych aut. Jednak, jak wiadomo, od maja sprzedaż aut nowych gwałtownie się załamała, w samym tylko trzecim kwartale sprzedaż była gorsza aż o 24,32% od wyników ubiegłorocznych. Kolejne dwa największe rynki pod względem sprzedaży, Węgry (155 tys.) i Czechy (105 tys.), osiągnęły gorsze rezultaty niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Na pozostałych rynkach krajowych sprzedaż znacząco wzrosła, najwięcej w Rumunii aż o 31,82% (98 tys. aut).

Najlepszą marką pozostaje wciąć Skoda, z udziałem w rynku wynoszącym 15,48% licząc od początku roku, wyprzedzając Renault, Fiata, Opla i Toyotę. Skoda może również poszczycić się dwoma najlepiej sprzedającymi się modelami - Fabia i Octavia - które plasują się przed Dacią Solenza, Daewoo Matiz i Oplem Astrą. Nowy model wprowadzony przez Renault - Dacia Logan - mimo iż pojawił się w sprzedaży w trzecim kwartale tylko w Rumunii, sprzedał się już w liczbie 4.641 sztuk i pokazał, iż będzie się poważnie liczył w tej klasyfikacji.

Najbardziej popularne wciąż pozostają modele z segmentu małych aut z udziałem 40,62% oraz z klasy niższej średniej (25,4%).

W segmencie małych aut zanotowano spadek sprzedaży o 4,81% od początku roku oraz o 18,23% w trzecim kwartale. W tej klasie Peugeot 206 oraz Renault Thalia mocno naciskają Skodę Fabię oraz Suzuki Ignis, która od momentu jej produkcji na Węgrzech jest na czołowych lokatach i w tym roku zwiększyła sprzedaż już o 121,3%. Jeszcze większy przyrost sprzedaży odnotowała Honda Jazz (+144,4%) oraz Opel Meriva (+133,9%), która wraz z Fordem Fusion (+85,5%) wykazują rosnącą popularność wśród małych aut wielozadaniowych (mikrovany).

W przeciwieństwie do Europy Zachodniej znacząco rośnie sprzedaż aut w segmencie niższym średnim (+7,78%), gdzie prowadzi wyraźnie Dacia Solenza (+70,4%). Szóste miejsce w trzecim kwartale zdobyła Dacia Logan tuż za Fordem Focusem. Za Solenzą znalazły się Renault Megane i Opel Astra, a największy wzrost sprzedaży zanotowała Suzuki Liana (+129,3%).

Podobną tendencję, jak w Europie Zach., odnotowano wśród minivanów, które były najszybciej rozwijającą się klasą (+45,0%). Wśród nich prowadzi Renault Scenic/Grand scenic (58,8%) przez VW Touran i Citroenem Xsara Picasso. Piąte miejsce i wzrost o 157% zanotowała produkowana w Turcji Toyota Corolla Verso. Wśród vanów prowadzi Renault Espace.

Następna klasa, wyższa średnia, została zdominowana przez Skodę Octavię, która sprzedała aż ponad trzykrotnie więcej sztuk niż druga Toyota Avensis (+47,3%) i trzeci Ford Mondeo (+18,7%). Również wzrost odnotowała klasa wyższa (+6,52%). Tu prowadzi Audi A6 przez Mercedesem E-klasa, ale największy wzrost miał trzeci BMW serii 5 (+79,1%). Klasa najbardziej luksusowych aut zanotowała spadek o 19,17%. Czołowe trzy pozycje zajęły Audi A8, BMW serii 7 i Mercedes S-klasa.

Również podobnie do tendencji zachodnioeuropejskich wzrost odnotował segment samochodów SUV (+16,15%), jednak osłabł on w trzecim kwartale. W tym segmencie prowadzi Toyota RAV-4 (+34,3%) przed Hondą CR-V i Toyotą Land Cruiser. Na koniec segment aut sportowych, który również wyraźnie zwiększył sprzedaż, jednak wciąż jest to niski poziom ok. 2.500 sprzedanych sztuk. Czołowe modele to Mazda RX-8 oraz Mercedes SLK.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!