mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Śląskie SSE w czołówce

Śląskie SSE w czołówce

Specjalne strefy ekonomiczne przeżywają ożywienie. Rok 2005 był rekordowy - w 14 polskich SSE wydano 180 zezwoleń na działalność, a łączna kwota zadeklarowanych inwestycji wyniosła 7 mld zł (2 mld więcej niż w 2004). Inwestycje te mają zaowocować stworzeniem 24 tyś. nowych miejsc pracy. W badaniu KPMG najlepiej wypadły kolejno strefy: wałbrzyska, legnicka i katowicka.

Śląskie SSE w czołówce

Jak wynika z raportu firmy KPMG - wałbrzyska, legnicka i katowicka to strefy charakteryzujące się wysoką efektywnością mierzoną wielkością inwestycji i liczba utworzonych miejsc pracy w przeliczeniu na 1 ha powierzchni. Warto też zauważyć, że duża część inwestycji dokonywanych w tych strefach ma charakter bardziej kapitałochłonny niż pracochłonny - świadczy to o umiejętności przyciągnięcia do tych stref inwestorów z branż zaawansowanej technologii oraz dużych inwestorów zagranicznych (Toyota, Volkswagen).

W ostatnich trzech latach przychody jak i zyski SSE systematycznie rosną. Ostatni rok był pod tym względem rekordowy. Przychody SSE wzrosły o ponad 7%, natomiast zyski aż o niemal 80% w stosunku do 2004 roku. Ponadto we wszystkich 14 strefach tylko pomiędzy 2004 i 2005 rokiem zatrudnienie wzrosło o prawie 22 tyś. osób (26 procentowy wzrost). Łącznie na koniec 2005 roku we wszystkich podmiotach zlokalizowanych w SEE pracowało łącznie ponad 103,5 tyś. osób. Średnie zatrudnienie na koniec 2005 roku wynosiło natomiast 7,4 tyś. osób. Najwięcej miejsc pracy powstało do tej pory w strefie katowickiej i mieleckiej przede wszystkim za sprawą dużych inwestorów (w katowickiej - Opel, Isuzu, Lear Corporation, FIAT-GM Powertrain; w mieleckiej BRW, Lear Automotive).

Okazuje się, że istnieje specyficzna grupa podmiotów, na których SSE szczególnie zależy. Z uzyskanych przez KPMG wyników jednoznacznie wynika, że SSE nastawione są na duże przedsiębiorstwa (zatrudniające powyżej 250 osób) oraz na inwestorów zagranicznych.  Ponadto bardziej zależy na przyciągnięciu firm produkcyjnych niż usługowych.

Łączna wartość inwestycji w SSE od początku ich działalności wyniosła 27 mld złotych.

Przeczytaj także:

Rekordowe inwestycje w 2006r. (2006-06-30)

Motoryzacja inwestuje najchętniej (2006-06-01)

 

 

Tematy w artykule: SSE gospodarka

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Citroen C-Aircross Concept: zapowiedź nowego crossovera
Citroen C-Aircross Concept: zapowiedź nowego crossovera
Do targów Geneva Motor Show  2017 pozostał miesiąc, ale już znamy kilkanaście premier, które zostaną wystawione na tym salonie samochodowym. Kolejna z nich to koncepcyjny SUV od Citroena.
Odgadnij model Odgadnij model