mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Słowacy chcą rąk do pracy

Słowacy chcą rąk do pracy

Za dwa lata, kiedy fabryki PSA Peugeot-Citroen w Trnawie i Hyundaia w Tepliczce nad Vahom osiągną pełną moc, a zakłady Volkswagena pod Bratysławą zwiększą produkcję, na Słowacji z taśm będzie zjeżdżać 900 tysięcy samochodów rocznie. Ktoś musi je robić. Na przykład Polacy - pisze "Rzeczpospolita".

Słowacy chcą rąk do pracy

W ciągu dwóch lat słowacki przemysł motoryzacyjny włącznie z producentami komponentów będzie potrzebował ok. 40 tys. osób. Miroslav Poliak, dyrektor spółki Amrop Jenewein zajmującej się zasobami ludzkimi w przemyśle motoryzacyjnym powiedział "Rzeczpospolitej", że już zaczyna brakować inżynierów, techników czy pracowników logistyki ze znajomością co najmniej jednego obcego języka. Dodatkowo na Słowacji brakuje uczelni technicznych, które mogły szkolić absolwentów do pracy na automatyzowanych taśmach produkcyjnych. Na razie wielkie fabryki powstające na Słowacji coraz częściej podkupują sobie fachowców. Do takich działań przyznała się otwarcie dyrekcja fabryki samochodów PSA Peugeot-Citroen w Trnawie. Chodziło o zatrudnionych w fabryce Volkswagena w Bratysławie - największej firmie słowackiej (8400 osób) i zapewniającej 20 proc. produkcji eksportowej kraju. Zakładom PSA Trnawa, które rozpoczęły produkcję samochodów w tym roku, brakuje 650 pracowników - informuje dziennik.

Dotkliwy brak ludzi w słowackim przemyśle motoryzacyjnym jest szansą dla pracowników z zagranicy, również z Polski. Polska placówka w Bratysławie nawiązała kontakt bezpośrednio zarówno z Volkswagenem Slovakia, jak i firmą prowadzącą nabór pracowników na zlecenie VW i kilku innych poważnych inwestorów. Ostatecznie umową objęto nie tylko Słowację, ale i Czechy. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", słowacki przemysł motoryzacyjny szuka nie tylko fachowców, ale i osób do przyuczenia. Na przykład Polacy zatrudnieni w Nitrze zostaną przeszkoleni w ramach pracy.

Rzeczpospolita prognozuje, ze jeśli fabryki u naszych południowych sąsiadów będą skutecznie rekrutować Polaków, niebawem w obliczu braku wykwalifikowanych fachowców staną nasi producenci aut. Jak na razie polskie fabryki nie odczuwają problemu odpływu kadr do naszych sąsiadów. 

Przeczytaj także:

Słowacki VW zatrudnia Polaków (2006-09-01)

Europa Środkowa centrum produkcji aut (2006-08-11)

Nadal rośnie zatrudnienie w motoryzacji (2006-07-25)

Siły jeszcze mamy (2006-07-03)


 

Tematy w artykule: przemysl motoryzacyjny gospodarka

Podobne wiadomości:

Słowacki VW zatrudnia Polaków

Słowacki VW zatrudnia Polaków

Aktualności 2006-09-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross