mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Słowenia wprowadziła winiety

Słowenia wprowadziła winiety

Z dniem 1 lipca br. Słowenia wprowadziła obowiązek posiadania winiet uprawniających do korzystania z autostrad oraz dróg ekspresowych.

Słowenia wprowadziła winiety
Do wyboru będą tylko dwa rodzaje winiet - roczna i półroczna. Ta pierwsza obowiązywać będzie jednak przez 14 miesięcy, od 1 grudnia roku poprzedzającego do końca stycznia roku następnego. W sprzedaży ten rodzaj winiety pojawi się najpóźniej z początkiem grudnia br. Na razie kierowcy jadący do lub przejeżdżający przez Słowenię muszą skorzystać z winiety półrocznej. Obowiązuje ona dokładnie 6 miesięcy od dnia jej zakupu.

W przypadku samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony koszt zakupu winiety wynosi 55 euro dla winiet całorocznych i 35 euro dla winiet półrocznych. W przypadku motocykli cena za winietę wynosi odpowiednio 27,50 oraz 17,50 euro.

Słoweńskie winiety dostępne są na większości stacji benzynowych w tym kraju, a także na niektórych w państwach sąsiednich - Chorwacji, Austrii i we Włoszech, a dodatkowo także w Niemczech i w Bośni i Hercegowinie. Winietę można nabyć także za pośrednictwem niektórych słoweńskich i zagranicznych automobilklubów.

Jeśli zdarzy nam się skorzystać z którejkolwiek z autostrad lub dróg szybkiego ruchu, których łączna długość w Słowenii nie przekracza 500 km, bez ważnej winiety i zatrzyma nas do kontroli drogowej policja bądź inny uprawniony organ, może nas to kosztować od 300 do 800 euro.

Podobne wiadomości:

Peugeot ma 200 lat

Peugeot ma 200 lat

Aktualności 2010-05-20

Tajemniczy Lexus na targach w Detroit

Tajemniczy Lexus na targach w Detroit

Aktualności 2011-12-13

Komentuj:

~Maniek 2008-08-04

Dziady chcą zarobić na turystach

~europejczyk 2008-07-04

pyatnie co lepsze - winiety czy oplaty na bramkach? Jezdze trochę po Eurpie i muszę powiedzieć, ze oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Najgorsze jest jednak to, ze są rozne rozwiązania w roznych krajach i trzeba sie przed takim wyjazdem zagranicznym odpowiednio przygotowac zeby później nie płakać... Fajnie by było jakby np, można było wykupić taką eurowinietę, która uprawnialaby do przejazdu przez drogi wszystkich krajów europejskich. Rozwiązanie w sam raz na wyjazdy urlopowe.

~pankracy 2008-07-04

mysle ze takie rozwiazanie, ze mozna kupic tylko winiete roczna lub polroczną powiino zostac zaskarżone do ETS czy innej tego typu instytucji. Nie zdziwie sie jak rzeczywiscie taka skarga zostanie wkrótce wniesiona

~krizet 2008-07-03

30.06 wróciłem ze Słowenii;gęsto rozmieszczone bramki z kolejkami i płatnościami od 0,5 do ok.3 euro to zmora ,jeśli u nas tak będzie ,to będą to autostradopodobne twory;winiety bez bramek to optymalne rozwiązanie ,płynność ruchu,dobra prędkość,ile by to nie miało kosztować. . .

~WZ 2008-07-03

Na słoweńskiej autostradzie były dotychczas bramki do uiszczania opłat. Czy z chwilą wprowadzenia winiet zostaną one zlikwidowane? Czy ktoś zna odpowiedź?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.