mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > SmartTruck ? dynamiczna nawigacja na usługach DHL

SmartTruck ? dynamiczna nawigacja na usługach DHL

W Berlinie ruszył pilotażowy projekt o nazwie SmartTruck, czyli wybór trasy w oparciu o informacje on line z zaplanowanej marszruty pojazdu. Do centrum miasta wyruszą dwa samochody dostawcze Deutsche Post DHL, wyposażone w oprogramowanie do tzw. dynamicznego planowania trasy.

SmartTruck ? dynamiczna nawigacja na usługach DHL
System SmartTruck umożliwia ona opracowanie optymalnej jazdy, a później jej korygowanie na bieżąco, ale z wyprzedzeniem, w zależności od zmieniających się warunków na drodze. Jest to możliwe dzięki temu, że system rejestruje w czasie rzeczywistym informacje o ruchu ulicznym w centrum miasta, w tym o korkach i ich rodzajach czy remontach ulic i objazdach. Zbieranie informacji jest możliwe dzięki monitorowaniu pojazdów DHL i prawie 500 berlińskich taksówek przez system GPS.
 
System będzie testowany przez trzy miesiące. W tym czasie oba pojazdy SmartTrucks zrealizują dziennie po około 500 odbiorów i dostaw przesyłek wraz z innymi pojazdami, których trasy są planowane w sposób dynamiczny. Gdy testy zakończą się sukcesem, planowane jest zainstalowanie SmartTrucks na około 160 trasach ekspresowych w Berlinie i innych lokalizacjach.

- Pomyślne przejście testów i wdrożenie projektu wiązać się będzie nie tylko z oszczędnością czasu i kosztów, lecz także zmniejszeniem zużycia paliwa i emisji CO2. - powiedział dr Keith Ulrich, prezes Technology&Innovation Management Deutsche Post DHL.

Powodzenie programu SmartTruck ma przyczynić się do wzrostu jakości świadczonych usług. Przewożone przesyłki posiadają tagi z identyfikacją radiową (RFID). Umożliwia to rejestrowanie i bieżący monitoring paczek i listów. Nowy system może zapewnić większą precyzję odbioru i dostarczania przesyłek, szybciej reagować na pilne zlecenia i określać dokładny czas odbioru przesyłek. O planowanym czasie odbioru przesyłek, klienci będą powiadamiani SMS-em.

Technologię SmartTruck opracowano w Centrum Innowacji DHL, przy wsparciu niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Technologii. Oprócz niego w projekt zaangażowane są także Niemieckie Centrum Przestrzeni Kosmicznej, Niemieckie Centrum Badawcze nad Sztuczną Inteligencją oraz firmy, Motorola i Quintiq.
Tematy w artykule: nawigacja transport

Podobne wiadomości:

Głos Wiedźmina w nawigacji NaviExpert

Głos Wiedźmina w nawigacji NaviExpert

Technika 2015-06-17

Ponad 131 mln zł na projekty transportowe w Trójmieście

Ponad 131 mln zł na projekty transportowe w...

Polskie drogi 2014-06-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek
Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek
Dwanaście firm jest zainteresowanych budową odcinka trasy S3 łączącego Bolków z Kamienną Górą. Najdroższa oferta wynosi ponad 1,7 mld zł, a najtańsza ponad 1 mld zł.