mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Śmiertelne wypadki - jak i kiedy?

Śmiertelne wypadki - jak i kiedy?

Wypadki ze skutkiem śmiertelnym należą do najtragiczniejszych zdarzeń drogowych. Statystyki nie pozostawiają złudzeń – w  Polsce w 2012 roku co jedenasty wypadek był wypadkiem z ofiarami śmiertelnymi. Co i kto jest przyczyną takich wypadków? Które dni tygodnia są statystycznie najmniej bezpieczne?

Śmiertelne wypadki - jak i kiedy?
Zacznijmy jednak od dobrej wiadomości. Jak wynika z policyjnych statystyk, liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym spadła w roku 2012 w porównaniu do 2011 o 14%. Tym niemniej jednak, na polskich drogach doszło w 2012 do 3.246 wypadków w których zginął człowiek. Większość ofiar (69,3%) straciła życie na miejscu zdarzenia, pozostała cześć w ciągu 30 dni od przewiezienia do szpitala. Gdzie najczęściej dochodziło to tego rodzaju zdarzeń?

Mazowieckie vs opolskie
Dane policji wskazują, że największa ich liczba (367) wystąpiła na drogach województwa mazowieckiego (bez KSP Warszawa). Najmniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym (76) zanotowano z kolei w województwie opolskim.
 
– Przy analizie takich danych należy wziąć pod uwagę także rozmiary województw oraz liczbę ich mieszkańców – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Większe województwo jest statystycznie bardziej narażone na większą liczbę wypadków. Spore znaczenie ma także stan techniczny dróg i rzecz jasna stopień przestrzegania przez kierowców przepisów – zaznacza Florkowska.

Za szybko, za odważnie
Ze świadomością zmotoryzowanych bywa niestety różnie. Według danych policji najczęstsza przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (936 wypadków), nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu (341 wypadków), a także nieprawidłowe wyprzedzanie (2014 wypadki). Wypadki z ofiarami śmiertelnymi najczęściej przybierają postać zderzenia pojazdów: czołowego, tylnego lub bocznego. Zdarzenia tego typu stanowią w sumie 38% wszystkich wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Z zebranych danych można wysnuć jeden wniosek: przed wypadkami najlepiej chroni nas zdrowy rozsądek i przestrzeganie przepisów.

Uważaj na piątki i soboty
Warto zwrócić też uwagę na dni tygodnia, w których dochodzi do takich wypadków. Prym w tym wiodą zdecydowanie piątek i sobota. Na te dwa dni przypada ponad 1/3 wszystkich wypadków. Te dane policji powinny być dla kierowców ostrzeżeniem, a także wezwaniem do zachowania czujności i nie ulegania pokusie "weekendowego szaleństwa". Taki komunikat powinien trafić do wszystkich kierowców ze szczególnym uwzględnieniem osób młodych.

Jak wynika ze statystyk – największą grupę sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym stanowią kierowcy między 18 a 39 rokiem życia. W sumie kierowcy z tej kategorii wiekowej odpowiadają za prawie 60% wypadków z ofiarami śmiertelnymi.
Tematy w artykule: drogi polskie wypadki weekend śmierć

Podobne wiadomości:

Tragiczny bilans na drogach

Tragiczny bilans na drogach

Aktualności 2016-03-29

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Komentuj:

~KEROFCABOMBOFCA 2013-06-13

CZY KTOŚ JESZCZE PAMIETA, ŻE n.p. W POZNANIU JUZ W LATACH 70 BYŁA " ZIELONA FALA" I JADĄC DO BERLINA WTEDY PRZEZ CENTRUM MIASTA MOŻNA BYŁO PRAKTYCZNIE PRZEJECHAĆ ca 50 km/godz BEZ ZATRZYMANIA ! ... A DZISIAJ TEZ ... "YNŻYNIERY ROOHOO REALIZUJOM ZLECENIA NA CZYRWONOM FALEM " W WARSZAWIE C E L O W O JEST JUZ P O P S U T A WSZELKA PŁYNNOŚĆ RUCHU NA PRAKTYCZNIE CAŁYM OBSZARZE MIASTA ! NO WŁASNIE PO TO ŻEBY MOZNA BYŁO USTAWIAĆ FOTORADAROPUŁAPKI, na tych KTÓRZY PRZYSPIESZAJĄ ŻEBY ZDĄŻYĆ NA NASTĘPNE ZIELONE ŚWIATŁA BO NIE CHCĄ STAWAĆ CO SKRZYŻOWANIE ... ITD. , ITP. , ORAZ ETC.... p.s. : JESZCZE W NIELICZNYCH MAŁYCH MIASTACH, TEŻ I W BIAŁYMSTOKU MOŻNA , JADĄC PRAWIDŁOWO , "ZALICZYC " " ZIELONA FALĘ " Do tych : obrońcuff ŁUPIENIA POLAKÓW WSZELKIMI : VAT/CIT/PIT/ZUS/OC/ itd a ponadto zwłaszcza OPŁATY/MANDATY m.in. za pomocą FOTORADAROPUŁAPEK !OBROŃCY, CZYŻBYŚCIE CZYTALIŚCIE INSTRUKCJĘ MYNYSTERA vyncynta : Towarzysze organizatory roohoo we Francyi i Polszcze łączcie się !! wiecie, rozumiecie, za fszelko cenem macie, poza naszymi oszywiście, łupić kasem ! Zwłaszcza jak one, te kerofcy, przekraczajom na zabudowanym terenie prentkość ?A TO, ŻE SAMOCHODY STOJĄCE W KORKU WYDZIELAJĄ NAJBARDZIEJ TOKSYCZNE SPALINY ( BO PROCES SPALANIE NIE JEST PRAWIDŁOWY NA "WOLNYCH" OBROTACH SILNIKA TO JUZ NIEISTOTNE ! ISTOTNE, ŻE OGÓLNE SPALANIE KAŻDEGO SAMOCHODU W TAKICH WARUNKACH WZRASTA O 15 - 20 % I O TYLE WZRASTAJĄ WPŁYWY Z AKCYZY, VATU ! TO JEST CHYBA TAJEMNICA TEGO POLLISZYNELLA POD AUSPICJAMI PREMIERA, FINANSUFF MINISTERA ,HGW ,KOGO JESZCZE ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando