mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris dostarczy 225 autobusów do Dubaju

Solaris dostarczy 225 autobusów do Dubaju

Solaris Bus & Coach S.A. we współpracy z dubajskim przedstawicielstwem Al Ghurair & Solaris Middle East Bus Trading wygrał przetarg na dostawę 225 autobusów dla Zarządu Dróg i Transportu w Dubaju. Łączna wartość kontraktu, obejmującego zarówno dostawę autobusów jak ich serwisowanie, to ponad 112 mln euro.

Solaris dostarczy 225 autobusów do Dubaju

Jesienią ubiegłego roku dubajski przewoźnik ogłosił przetarg na dostawę łącznie 620 autobusów miejskich. Firma Solaris wystartowała w przetargu za pośrednictwem tamtejszego przedstawicielstwa o nazwie Al Ghurair & Solaris Middle East Bus Trading.

Ostatecznie Dubai Roads & Transport Authority (RTA) zadecydowało o podzieleniu zamówienia pomiędzy dwie firmy. Solaris dostarczy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich łącznie 225 autobusów. Ich dostawa rozpocznie się w listopadzie br. i zakończy w połowie 2008 roku. Łączna wartość podpisanego kontraktu wyrażona w walucie Zjednoczonych Emiratów Arabskich – dirham – wynosi ponad 500 mln (ponad 112 mln euro). Waluta ta jest sztywno powiązana z kursem dolara amerykańskiego.

W związku z tak dużym zakupem autobusów (łącznie 620 sztuk) RTA planuje budowę nowych zajezdni. Oprócz zakupu autobusów, podpisany kontrakt obejmuje serwisowanie pojazdów przez pięć najbliższych lat. Stacja serwisowa autobusów marki Solaris będzie się mieścić na terenie zajezdni w Dubaju. Do czasu zatrudnienia miejscowych pracowników, szkolenia i serwis w Emiratach Arabskich prowadzić będzie grupa pracowników Solaris Bus & Coach z Polski.

Na ogólną pulę 225 pojazdów, jakie zamówiła RTA, składają się dwa modele: 150 przegubowych Solarisów Urbino 18 oraz 75 sztuk Solarisów Urbino 12. Ze względów klimatycznych i kulturowych pojazdy będę posiadać wiele rozwiązań ponadstandardowych.

Jednym z nich jest wydzielenie w autobusach tzw. przestrzeni rodzinnej. Oznacza to, że przestrzeń pomiędzy pierwszymi a drugimi drzwiami autobusów będzie oddzielona od pozostałej części wnętrza pojazdu szklanymi ściankami działowymi. Przedział ten będzie poznaczony dla kobiet i dzieci.

Wszystkie opisy urządzeń, na desce rozdzielczej, oraz opisy przycisków w autobusach będą wykonane w dwóch językach: arabskim oraz angielskim. Również w języku arabskim i angielskim będą wyświetlane komunikaty dla pasażerów pojazdu. Ich projekcja będzie odbywać się na tablicach typu LCD. Pojazdy będą wyposażone w system monitoringu. 

Ponadto do nowatorskich rozwiązań technicznych należą dodatkowe zabezpieczenia silnika, chroniące pojazd na wypadek burzy piaskowej i zapylenia. Z tych samych powodów również część urządzeń klimatyzacji znajdująca się na zewnątrz autobusu, będzie zaopatrzona w specjalne filtry.

Nad wejściami do autobusu zostaną zamontowane kurtyny powietrzne (z zimnym powietrzem), aby podczas otwierania drzwi do wnętrza pojazdu nie wdzierało się gorące powietrze.

Autobusy będą wyposażone w silniki marki DAF (Solaris Urbino 12 o mocy 228 kW, Solaris Urbino 18 265 kW). Będzie to specjalna seria silników, przystosowanych do bardziej zasiarczonego paliwa, jakie jest w użyciu w Emiratach Arabskich.

„Dubaj w ostatnich latach stał się jedną z najnowocześniejszych metropolii świata. Miasto  słynie z luksusowych hoteli, wspaniałych pól golfowych, a także tego,  że pomimo ogromnych upałów w specjalnej hali można pojeździć na nartach. W Dubaju przyszedł teraz czas na najnowocześniejszą komunikację miejską. Jest to dla nas duży zaszczyt, że właśnie tak młoda firma jak nasza dostarczy autobusy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – mówi Krzysztof Olszewski prezes Solaris Bus & Coach S.A.  – Podpisując ten kontrakt wkraczamy w nowy etap działalności naszej firmy. Zaczynamy bowiem funkcjonować nie tylko na obszarze Europy ale także na Bliskim Wschodzie. Realizacja tego zamówienia z pewnością ułatwi nam dostęp do autobusowych rynków krajów ościennych.

Czytaj także:

Kolejne Solarisy dla Warszawy 2007-03-21

Hybryda Solarisa do Szwajcarii 2006-12-21

Komentuj:

~jm 2007-04-19

żeby jeszcze cieżaowe produkowali -byłby fajny komplet

~MasterLease 2007-04-06

Gratulacje dla państwa Olszewskich i całej ekipy Solarisa z Bolechowa! Szykuje się kolejny rok sukcesów! Polak jednak potrafi:)

~pd 2007-04-05

respect

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando