mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris i PZA na rzecz bezpieczeństwa

Solaris i PZA na rzecz bezpieczeństwa

Solaris Bus & Coach oraz Polski Związek Automobilowy rozpoczęły wspólny projekt szkoleniowy pod nazwą "Bezpieczny Kierowca". Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach Europy poprzez podnoszenie umiejętności kierowców autobusów.

Solaris i PZA na rzecz bezpieczeństwa
W pierwszych szkoleniach wzięło udział już kilkudziesięciu kierowców z całej Polski.Celem autorskiego programu jest nauka szybkiego rozpoznawania zagrożeń oraz wyrobienie i utrwalenie umiejętności właściwego reagowania w warunkach ekstremalnych. Szkolenia odbywają się na autodromie w Sochaczewie, który jest największym tego typu obiektem w centralnej Polsce i wyposażony jest w dwie pełnowymiarowe płyty poślizgowe z systemami nawadniającymi.

Kierowcy biorący udział w programie ćwiczą swoje umiejętności jeżdżąc autobusem turystycznym marki Solaris Vacanza. "Podzieliliśmy nasze szkolenie na część teoretyczną i praktyczną, tak by połączyć ćwiczenia za kierownicą z omówieniem wyników i wyjaśnieniem wątpliwości. Słuchacze uczą się między innymi podstaw ergonomii w prowadzeniu auta, czym jest nadsterowność i podsterowność, jak hamować awaryjnie w różnych warunkach na nawierzchniach o zróżnicowanej przyczepności, a także poznają różne techniki omijania przeszkód na drodze" - przedstawia w skrócie program szkolenia Jerzy Szymłowski, Prezes PZA.

Uczestnicy szkoleń prowadzonych w ramach akcji „Bezpieczny Kierowca” bardzo dobrze oceniają inicjatywę Solaris Bus & Coach i Polskiego Związku Automobilowego. "Sądzę, że jest to szkolenie niezwykle przydatne nawet dla bardzo doświadczonych kierowców. Pozwala uświadomić, jak ogromne znaczenie dla panowania nad autobusem mają niekorzystne warunki na drodze. Szkolenie pokazało, że samo doświadczenie kierowcy to jeszcze nie wszystko, a pewne zachowania w sytuacjach krytycznych są po prostu do wyuczenia" – mówi Piotr Polak, kierowca w firmie Mistral z Krakowa, w zawodzie od 22 lat.

Zobacz galerię: Solaris Bus & Coach

Pierwsze, pilotażowe szkolenia dla kierowców autobusów miały miejsce już w sierpniu 2005. "Nasza inicjatywa narodziła się z potrzeby chwili. Po serii nieszczęśliwych wypadków z udziałem autobusów turystycznych byliśmy wstrząśnięci, zwłaszcza gdy się okazało, że w większości z nich przyczyną tragedii był błąd kierowcy. Tych błędów można było uniknąć, gdyby kierowcy byli przygotowani do reagowania w sytuacjach awaryjnych" – powiedziała Solange Olszewska, Wiceprezes Solaris Bus & Coach.

Polscy przewoźnicy obejmują znaczący udział w transporcie osobowym na drogach Europy. Bezpieczeństwo pasażerów to oczywisty priorytet w ich działalności, a metody zapewniania bezpieczeństwa podczas podróży są również przedmiotem konkurencji. Od trzech lat niemiecki automobilklub ADAC (Allgemeine Deutsche Automobil-Club) prowadzi testy autokarów jeżdżących na liniach międzynarodowych.

W ostatnim teście, który odbył się pod koniec 2005 roku, przetestowano 30 losowo wybranych linii. Trzy pierwsze miejsca zajęli polscy przewoźnicy. Zwycięzcą została linia Sindbad obsługiwana przez autokar firmy Riviera z Opola, drugie miejsce zdobyła firma Trans-Expres z Ełku, realizująca linię Interglobus (od jesieni ubiegłego roku linia Sindbad), trzecie miejsce zdobyła również linia Sindbad. Jednym z autokarów wyróżnionym w teście ADAC jest Solaris Vacanza 12 należący do firmy Trans-Expres z Ełku, zdobywcy II miejsca w rankingu.

Czytaj także:

Solaris otwiera nową fabrykę 2006-04-05

Dobre perspektywy Solarisa 2006-02-28

Autobusy skrojone na miarę 2006-02-07

Podobne wiadomości:

Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi

Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi

Ciężarówki i Autobusy 2017-07-26

Kolejny kontrakt Solarisa we Włoszech

Kolejny kontrakt Solarisa we Włoszech

Ciężarówki i Autobusy 2017-07-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.