mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris liderem

Solaris liderem

Po pierwszych sześciu miesiącach 2007 roku Solaris jest bezapelacyjnym liderem polskiego rynku autobusów. W pierwszym półroczu do polskich klientów z fabryki w Bolechowie wyjechały 194 autobusy marki Solaris. W tym samym okresie poza granice kraju sprzedanych zostało 110 pojazdów.

Solaris liderem

Największym odbiorcą autobusów Solaris w pierwszym półroczu były Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, do których trafiło aż 100 przegubowców Urbino 18 i 50 Solarisów Urbino 12. Do końca czerwca zrealizowana została także część dostawy dla firmy Mobilis z Warszawy, która odebrała już 13 z 53 zamówionych niskopodłogowców Urbino 12.

Oprócz Warszawy Solarisy Urbino pojechały w pierwszych 6 miesiącach tego roku również do: Gdyni, Czechowic-Dziedzic, Jastrzębia Zdroju, Sosnowca, Augustowa, Swarzędza, Żywca, Starogardu Gdańskiego i Kędzierzyna Koźle.

Fabrykę opuściło także 6 autokarów Vacanza. Jednym z egzemplarzy był  pojazd specjalny przystosowany do poboru krwi. Coraz bardziej popularny wśród Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa „krwiopijca” tym razem pojechał do Poznania.

194 autobusy sprzedane na rynku polskim od stycznia do końca czerwca 2007 daje Solarisowi bezapelacyjna pozycję lidera polskiego rynku autobusowego. Druga połowa roku na rynku krajowym pod względem sprzedaży zapowiada się równie obiecująco. Na swoje autobusy czekają między innymi Radom, Włocławek, Piła, Płock czy Ostrów.

Na rynki zagraniczne Solaris dostarczył 110 pojazdów. Odbiorcami byli klienci z Czech, Estonii, Francji, Litwy, Niemiec, Norwegii i Szwajcarii.

- "W sprzedaży eksportowej  pierwsze półrocze 2007 może nie wygląda tak imponująco jak sprzedaż w Polsce, ale należy pamiętać o tym, że większość dostaw dla zagranicznych odbiorców przypadnie na drugą połowę tego roku" – zapowiada Krzysztof Olszewski prezes Solarisa.  – "Zaczniemy realizować m.in. dostawy kilkudziesięciu autobusów dla BVG w Berlinie i RTA w Dubaju, a także dla Kassel, Hanoweru w Niemczech czy do Vestfold w Norwegii, żeby wymienić tyko kilka większych zamówień. Nasze plany sprzedażowe na ten rok sięgają rekordowego jak do tej pory pułapu 800 autobusów" - dodaje Olszewski.

Drugą siłą wśród producentów autobusów w Polsce jest Autosan, który na polski rynek dostarczył w badanym okresie 114 autobusów. Według danych firmy JMK zajmującej się między innymi analizą rynku autobusów, na trzeciej pozycji znalazł się Solbus, który na trasy wypuścił 62 pojazdy. Kolejne miejsca na liście to: Scania - 60 autobusów, MAN - 51, Kapena-Irisbus - 49, Jelcz - 48, Mercedes-Benz - 34, Volvo - 28, VDL Bova - 20, AMZ - 11, Setra EvoBus - 8. Łącznie wszyscy producenci dostarczyli na polski rynek 679 autobusów.

Czytaj także:

Autobusy made in Poland za granicę 2007-05-08

Komentuj:

~Tomasson 2007-08-07

Bravo Solaris - tak trzymać ja na polskich drogach nie widzę miejsca dla MANa, w I połowie 2006 roku solaris sprzedał 71 a w I połowie 2005 tylko 20. W ciągu dwóch lat udział z 4.3% wzrósł do poziomu 28.5% a bedzie jeszcze lepiej !!!!!!! w 2009 widzę 60% udziałów. Jelczowi i Autosanowi proponuje juz myslenie o zmianie branzy lub zamkniecie zakladów, by nie popasc w dlugi.

~Piti 2007-08-05

Miałem okazję jechać Solarisem Vacanza za granicę na wakacje. I co? Solarisy rządzą. :)

~LL 2007-08-03

Igor co ty niemiec SOLARISY SĄ NAJLEPSZE ;)

~lgor 2007-08-03

Jakoś wolałbym widzieć troche więcej MANów Lion City ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.