mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris liderem rynku autobusowego

Solaris liderem rynku autobusowego

Solaris Bus & Coach S.A. wyprodukowała i sprzedała w ubiegłym roku najwyższą w swojej historii liczbę pojazdów - 1120 autobusów i trolejbusów. Ponadto poznański producent rozpoczął seryjną produkcję tramwajów. Na rok 2011 Solaris zapowiada kolejne nowości, a wśród nich autobus elektryczny.

Solaris liderem rynku autobusowego

Solaris to jeden z nielicznych producentów w branży motoryzacyjnej, który w ostatnich dwóch latach zanotował wzrost sprzedaży. W roku 2009 spółka sprzedała 1114 pojazdów, a w minionym roku poprawiła ten rekord osiągając poziom 1120 sztuk.
Rok 2010 to także kolejny rok, gdy Solaris zajął pozycję krajowego lidera rynku autobusowego. Firma dostarczając do krajowych odbiorców łącznie 407 autobusów i trolejbusów osiągnęła udział w całkowitym rynku na poziomie 36,6%. Rozpatrując tylko segment niskopodłogowych i niskowejściowych autobusów miejskich, udział ten wzrasta do 55,6%.
W minionym roku najwięcej Solarisów w Polsce dostarczono do Warszawy (58), Białegostoku (48) i Poznania (28). Do grona klientów firmy dołączyli przewoźnicy z: Konina, Leszna, Łomianek, Łowicza, Mielca, Świnoujścia i Torunia.
Na koniec ubiegłego roku liczba autobusów marki Solaris ogółem w Polsce osiągnęła poziom 3000 sztuk, które zostały dostarczone łącznie do 103 przedsiębiorstw komunikacji publicznej. Ponadto w roku 2010, z modelem InterUrbino, firma rozpoczęła sprzedaż w segmencie autobusów międzymiastowych.

W minionym roku wyeksportowanych zostało 713 pojazdów z czego najwięcej do Szwecji, aż 224 autobusy. Największym hitem eksportowym na tamtejszym rynku były niskowejściowe modele Solaris Urbino 12 i 15 LE w wersji napędzanej biogazem.
Solaris ma niezwykle silną pozycję na rynku niemieckim, gdzie od kilku lat zajmuje trzecią pozycję z 10% udziałem w segmencie autobusów miejskich. W tym roku do niemieckich klientów dostarczonych zostało 197 pojazdów w tym pierwsze trolejbusy Solaris Trollino dla miasta Eberswalde.
Obok umocnienia swojej pozycji na dotychczasowych rynkach eksportowych, Solaris w 2010 roku pozyskał klientów z państw, w których do tej pory nie był obecny. Do stolicy Bułgarii, Sofii, we współpracy z firmą Skoda Electric, dostarczył 30 trolejbusów Solaris Trollino 12, natomiast w Hiszpanii sprzedał pierwszy autobus. Solaris Alpino, 8,9 LE wozi pasażerów w Gironie. W ostatnich dniach minionego roku podpoznański producent wygrał także przetarg na dostawę sześciu autobusów Solaris Urbino 12 CNG, dla miejscowości Novi Sad w Serbii.
Do tej pory najodleglejszym od Polski miejscem, w którym jeździły autobusy marki Solaris był Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Od jesieni ubiegłego roku uległo to zmianie. Sześć Solarisów Urbino zasiliło flotę przewoźnika z wyspy Reunion położonej na Oceanie Indyjskim.W minionym roku Solaris Bus & Coach S.A. oprócz wspominanych już autobusów na rynek skandynawski, zaprezentował dwa nowe rozwiązania w zakresie pojazdów hybrydowych. Pierwszym z nich jest Solaris Urbino 18 z szeregowym systemem hybrydowym, skonstruowany we współpracy z niemiecką firmą Vossloh Kiepe. Jest to obecnie najbardziej innowacyjny system, łączący w sobie zalety baterii, superkondensatorów oraz złącza typu plug-in. Dzięki temu pojazd może pokonywać określony dystans w tzw. trybie „zero emission”, czyli tylko na silniku elektrycznych. Drugą nowością hybrydową jest Solaris Urbino 18 z równoległym systemem hybrydowym firmy Voith. Oba autobusy, które obecnie są w fazie testów już od przyszłego roku znajdą się w ofercie podpoznańskiego producenta.

W 2010 roku firma Solaris Bus & Coach S.A. otrzymała niezwykle ważne nagrody. W marcu Wielkopolska Izba Przemysłowo Handlowa przyznała Solange i Krzysztofowi Olszewskim tytuł "Wielkopolski Przedsiębiorca XX-lecia". W grudniu 2010 Krzysztof Olszewski został laureatem Nagrody Kisiela w kategorii przedsiębiorca. Ponadto na targach branży komunikacji publicznej w Kielcach, Solaris Urbino 18 Hybrid z szeregowym napędem hybrydowym otrzymał złoty medal targów TransExpo w kategorii pojazd. 

W ubiegłym roku Solaris rozpoczął seryjną produkcję tramwajów. Tramino powstają w dwóch lokalizacjach. Pierwszą z nich jest hala zlokalizowana w Środzie Wlkp. gdzie budowane są  tzw. pudła tramwajowe, czyli stalowa część konstrukcji tramwaju. Natomiast montaż końcowy pozostałych podzespołów odbywa się w hali zlokalizowanej w Poznaniu. W tej chwili w produkcji jest 45 tramwajów Solaris Tramino dla MPK w Poznaniu. Pierwsze sztuki zostaną przekazane klientowi w połowie tego roku.

W roku 2010 firma zwiększyła zatrudnienie z poziomu 1562 osób do 1966 osób. Wzrost zatrudnienia związany był głównie z uruchomieniem produkcji pojazdów szynowych. W tym obszarze stworzonych zostało 300 etatów. Rekordowy wynik sprzedaży pozwolił spółce na osiągnięcie przychodów na poziomie 1,3 miliarda złotych, które w porównaniu z rokiem 2009 były większe o 125 mln złotych.

Dokładnie 22 marca tego roku mija piętnaście lat od momentu uruchomienia produkcji w fabryce w Bolechowie. W roku jubileuszu firma zaprezentuje premierowy pojazd. Będzie nim autobus z napędem elektrycznym, który zostanie zaprezentowany w połowie tego roku. Równolegle z projektem autobusu elektrycznego firma rozpoczęła prace badawczo-rozwojowe nad konstrukcją „Lekkiego Autobusu Miejskiego”. Do 2014 roku planowane jest uruchomienie produkcji lekkich konstrukcji autobusowych, które w kombinacji z napędem elektrycznym otworzą nowy rozdział w komunikacji publicznej.


Podobne wiadomości:

Solaris dostarczy autobusy do Stalowej Woli

Solaris dostarczy autobusy do Stalowej Woli

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.