mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris nie boi się kryzysu

Solaris nie boi się kryzysu

2008 rok był udany dla największego polskiego producenta autobusów, czyli firmy Solaris Bus & Coach. Pomimo kryzysu zwiększyła ona znacznie produkcję i zatrudnienie. W porównaniu do 2007 roku, wzrosły także jej przychody.

Solaris nie boi się kryzysu
W roku 2008 Solaris kolejny raz z rzędu został liderem polskiego rynku autobusów. Krajowa sprzedaż wyniosła aż 480 pojazdów i była najwyższa w historii spółki. Rekordowo wysoka była również sprzedaż eksportowa. Poza granice Polski z fabryki w Bolechowie wyjechało 557 Solarisów. Solaris zajął także historyczne drugie miejsce pod względem wielkości produkcji, wyprzedając Volvo oraz Scanię. Po raz pierwszy polski producent przekroczył magiczną barierę 1000 autobusów wyprodukowanych w ciągu roku. Rok 2008 spółka z Bolechowa zakończyła 47 procentowym wzrostem produkcji w porównaniu do 2007 roku.

W tym roku firma stawia poprzeczkę jeszcze wyżej. Według założeń Solaris ma dostarczyć swoim odbiorcom około 1200 pojazdów. Według Krzysztofa Olszewskiego, przewodniczącego rady nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A., już teraz znając plan produkcji na najbliższe miesiące, można stwierdzić, że jest to cel ambitny, ale zarazem realistyczny.

Kryzys nie dotknął tak bardzo branży autobusowej. Firma ma więcej zamówień niż w tym samym czasie w ubiegłym roku, ponieważ głównymi klientami są miasta, które mają zabezpieczone budżety. Niemniej jednak polski producent autobusów musi zachować ostrożność. Nie zamierza przy tym zmieniać swoich planów inwestycyjnych. W planach na ten rok jest budowa nowego serwisu i magazynu części. Firma nie planuje także żadnych zwolnień i zainwestuje w tym roku kolejne 30 mln zł.

W roku 2008 przychody firmy Solaris wyniosły 1,05 mld. zł. W porównaniu z 2007 rokiem nastąpił wzrost o 341 mln zł. Stan zatrudnienia na koniec roku 2008 to ponad 1500 osób. Oznacza to, że w ubiegłym roku Solaris stworzył ponad 200 nowych miejsc pracy.

Podobne wiadomości:

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe - podpisano umowę

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe -...

Polskie drogi 2016-04-14

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

Polskie drogi 2016-05-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.