mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris otwiera nową fabrykę

Solaris otwiera nową fabrykę

4 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie nowej hali fabrycznej (13,5 tys. m2) firmy Solaris Bus & Coach S.A. Do końca roku 2007 fabryka powiększy się o kolejnych 10 tys. m2. Łączna wartość inwestycji to około 40 mln złotych. Docelowo po zakończeniu inwestycji wydajność produkcji wzrośnie do 8 pojazdów dziennie.

Solaris otwiera nową fabrykę

Budowa nowego kompleksu fabrycznego firmy Solaris Bus & Coach została podzielona na dwa główne etapy. Pierwszy z nich rozpoczął się w sierpniu 2005 roku. W ciągu ośmiu kolejnych miesięcy powstało łącznie ponad 13,5 tys. m2 nowej powierzchni użytkowej. Na tę część nowej fabryki składa się: hala lakierni i transportu wewnętrznego, hala podmontażu, hala montażu końcowego, powierzchnia magazynowa oraz pomieszczenia socjalno-biurowe i zaplecze techniczne. Dodatkowo wokół nowej hali powstało 9 tys. m2 placów i dróg dojazdowych. Pierwszy etap inwestycji, która została oddana do użytku kosztował 23 mln złotych.

Zakończenie drugiego etapu, który już się rozpoczął i będzie zwieńczeniem całej budowy nowego kompleksu fabrycznego, planowane jest na koniec roku 2007. W tym etapie powstanie spawalnia, magazyn i pomieszczenia socjalno-biurowe.

Tym samym cała nowa fabryka będzie posiadać łączną powierzchnię ponad 23,5 tys. m2. Średnia wysokość użytkowa nowej fabryki to 10 m. Kubatura nowej fabryki po zakończeniu drugiego etapu wyniesie 235 tysięcy metrów sześciennych.

Do oddanej do użytku pierwszej części nowej fabryki została już przeniesiona produkcja z dotychczas zlokalizowanych w Bolechowie hal. W nowo wybudowanej hali fabrycznej łącznie zlokalizowanych jest 30 stanowisk produkcyjnych. Przeniesienie części produkcji autobusów do nowej fabryki pozwoliło zwiększyć dzienną wydajność do 5 autobusów dziennie. Docelowo po oddaniu do użytku drugiej części fabryki i przeniesieniu do nowej hali spawalni i budowy szkieletów wydajność fabryki autobusów marki Solaris wzrośnie do 8 pojazdów dziennie.

Przy konstruowaniu nowej fabryki szczególnie istotne były kwestie związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska. Zlokalizowane w nowej fabryce kabiny lakiernicze zostały wyposażone w nowoczesny system utylizacji zanieczyszczeń powietrza. Nowoczesne rozwiązania zostały zastosowane także w hali transportu wewnętrznego. Dzięki specjalnej rampie przemieszczającej się na szynach możliwy jest poprzeczny transport autobusów pomiędzy poszczególnymi stanowiskami fabryki. Dzięki temu w zdecydowany sposób została ograniczona powierzchnia konieczna do transportu autobusów wewnątrz hali.

 

10 lat Solaris Bus & Coach

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w 10. rocznicę powstania fabryki możemy dokonać otwarcia nowej hali. W tym jubileuszowym roku planujemy także premiery nowych produktów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym klientom, którzy są z nami już tak długo, kolejna dekada będzie dla Solaris Bus & Coach równie pomyślna"- powiedzieli Solange i Krzysztof Olszewscy.

Dzisiaj w ofercie firmy Solaris Bus & Coach znajduje się już trzecia generacja niskopodłogowych autobusów miejskich Solaris Urbino o długości 10, 12, 15 i 18 metrów, w wersjach z napędem dieslowskim oraz gazowym; trolejbusów Solaris Trollino 12, 15 i 18 oraz linia autokarów turystycznych Solaris Vacanza 12 i 13, a także pojazdów na specjalne zamówienie, jak np. stacja do poboru krwi zbudowana na bazie autokaru turystycznego.

Obecnie w firmie zatrudnionych jest ponad 1000 osób. Blisko 80% produkcji oznakowanej logo Solaris trafia do klientów zagranicznych. W ciągu 10 lat działalności spółka zdobyła ponad 80 klientów poza granicami kraju i 64 nabywców autobusów marki Solaris w Polsce.
W praktyce oznacza to, że w Polsce nie ma miasta posiadającego komunikację miejską, po ulicach którego nie jeździłby autobus marki Solaris. Za granicą autobusy marki Solaris można spotkać: w Austrii, Czechach, Estonii, Francji, Niemczech, Norwegii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, we Włoszech, na Litwie, Łotwie, Malcie, Słowacji i Węgrzech.

Do końca marca 2006 roku z fabryki Solaris Bus & Coach wyjechało już ponad 2500 autobusów. Blisko 1300 z nich trafiło do 64 klientów w Polsce, a pozostała część do odbiorców zagranicznych zlokalizowanych w ponad 80 miastach w 15 państwach Europy.

Przeczytaj także:

Autobusy skrojone na miarę (2006-02-07)

Dobre perspektywy Solarisa (2006-02-28)

Zobacz galerię:

Solaris Bus & Coach


Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe - podpisano umowę

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe -...

Polskie drogi 2016-04-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.