mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris - pozytywny bilans 2003 roku

Solaris - pozytywny bilans 2003 roku

Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. zamknął rok pozytywnym bilansem: firma umocniła swą pozycję lidera polskiego rynku autobusów miejskich oraz znacząco zwiększyła sprzedaż eksportową. Jako jeden z nielicznych europejskich producentów autobusów, Solaris wypracowuje zyski.

Solaris - pozytywny bilans 2003 roku

Mimo trwającego od trzech lat spadku sprzedaży autobusów na polskim rynku, Solaris Bus & Coach utrzymał w 2003 r. sprzedaż na poziomie z poprzedniego roku (107 autobusów w tym 98 miejskich), co oznacza udział w rynku przekraczający 35%. Zamówień na autobusy dla komunikacji miejskiej nie ma dużo, ponieważ polskie gminy liczą każdą złotówkę, ale i tak udało nam się utrzymać ubiegłoroczny poziom sprzedaży i uzyskać pierwsze miejsce na rynku. O wiele trudniejszy jest rynek autobusów turystycznych, tu sytuacja zdecydowanie się pogorszyła. Mimo to w roku 2003 Solaris sprzedał kolejnych dziewięć Vacanz – z czego pięć zakupionych zostało przez jedno z największych polskich biur podróży, warszawską Triadę – mówi prezes spółki, Krzysztof Olszewski.
 
Także sam koniec roku stał pod znakiem ważnych wydarzeń – Solaris Bus & Coach wygrał przetarg na dostawę dziesięciu sztuk do Białegostoku, a sześć przegubowców trafiło w ostatni dzień roku do Gdańska. Zapowiedzią dobrego wyniku w 2004 roku było podpisanie kontraktu na dostawę 50 dwunastometrowych Solarisów do Krakowa. Końcowy montaż tych autobusów odbędzie się u klienta.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w minionym roku ważny dla firmy był rozwój eksportu. W 2003 odbiorcom zagranicznym przekazano 169 autobusów (dla porównania 126 w roku 2002). Udział eksportu w ogólnej strukturze sprzedaży Solaris Bus & Coach wzrósł aż do 60%. Najważniejszymi klientami firmy pozostają Niemcy (57 autobusów), Łotwa (32 autobusy) i Czechy (17 sztuk – w tym pierwszy na świecie trolejbus 15-metrowy). Do grona nowych odbiorców dołączyły Włochy z zamówieniem na 30 przegubowych trolejbusów do Rzymu. Wart odnotowania jest też debiut polskiego producenta na trudnym rynku francuskim (11 autobusów) i szwedzkim (3 trolejbusy – pierwsze w tym kraju od ponad 100 lat!).

Rok 2003 to dla producenta z podpoznańskiego Bolechowa także sukcesy marketingowe. Obecny od dwóch lat na rynku Solaris Vacanza wystartował w prestiżowym konkursie „Coach of the Year”, zajmując w nim wysokie, drugie miejsce. Już sam fakt nominowania Vacanzy do pierwszej piątki najlepszych autokarów w Europie był dla nas zaszczytem – skomentował prezes Olszewski.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Ford Mustang przeszedł delikatny lifting
Po dwóch latach od debiutu globalnej wersji Mustanga przyszedł czas na delikatne odświeżenie. Zmiany nie są rewolucje, ale sprawiają, że amerykańska legenda wygląda świeżo. Zobaczcie, co zmieniło się w nowym modelu?