mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris rozpoczął budowę hali

Solaris rozpoczął budowę hali

Z początkiem sierpnia firma Solaris Bus & Coach S.A. rozpoczęła budowę nowej hali fabrycznej w Bolechowie koło Poznania. Nowy obiekt stanie na działce przylegającej do terenu, na którym obecnie odbywa się produkcja autobusów marki Solaris. Wartość inwestycji to 36 mln złotych.

Solaris rozpoczął budowę hali

Budowa nowego kompleksu fabrycznego została podzielona na kilka etapów. Po zakończeniu każdego z nich do użytku zostanie oddana kolejna część nowej hali. Aktualnie trwa pierwszy etap prac, którego zwieńczeniem będzie hala o powierzchni 6200 m2. Oddanie do użytku pierwszej części obiektu nastąpi w grudniu br.  W tej części nowego  budynku znajdować się będą lakiernia i klejownia. Ponadto zostanie tam przeniesiona produkcja z hali, której obecna nazwa to "Finisz I". Odbywają się tutaj między innymi takie prace jak: montaż osi, wklejanie podłogi, montaż szyb oraz systemów hydrauliki i elektryki. Na tym etapie budowy zostaną oddane do użytku również nowe pomieszczenia socjalne.

W drugim etapie, który rozpocznie się z początkiem września, zostanie wybudowany kolejny moduł nowego kompleksu fabrycznego o powierzchni 3000 m2. Ukończenie budowy tej części obiektu zakończy się w marcu 2006 r. Zostanie tutaj przeniesiona produkcja z obecnej hali "Finisz II". Oznacza to, że aktualnie podzielona na dwie hale produkcja w Bolechowie, znajdzie się pod jednym dachem. 

W etapie III i IV prac, które zakończą inwestycję, powstanie część hali, w której znajdzie się dział budowy szkieletów oraz pomieszczenia magazynowe i biurowe.

Łączna powierzchnia nowej hali wyniesie 22 tys. m2. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż obecna powierzchnia produkcyjna. Zakończenie budowy całego kompleksu planowane jest na początek 2007 roku. Wartość inwestycji to 36 mln złotych. Inwestycja realizowana jest przez firmę Skanska Polska. Hala powstaje w technologii stalowo-żelbetowej.

Tu zobacz galerię zdjęć Solaris Bus & Coach


"Ta inwestycja pozwoli nam na zwiększenie mocy produkcyjnych docelowo do  dziewięciu autobusów dziennie w porównaniu z czterema autobusami, które produkujemy w tej chwili. Powstanie nowej hali oznacza dla nas znaczne zmniejszenie kosztów produkcji. Obecnie konstrukcje autobusów muszą być transportowane pomiędzy zakładem w Środzie Wlkp., a  Bolechowem, a następnie pomiędzy budynkami fabryki w Bolechowie. Tworząc jedną odpowiednio dużą halę, zgromadzimy znaczną część produkcji pod jednym dachem, co będzie znacznie bardziej efektywne. Absolutnie nie oznacza to likwidacji zakładu w Środzie Wlkp., gdzie obecnie powstają szkielety naszych autobusów. Zatrudnienie pozostanie na tym samym poziomie. Zmieni się jedynie profil produkcji. W zakładzie w Środzie Wlkp. będą powstawać komponenty do szkieletów autobusów. W chwili obecnej zatrudniamy w Solaris Bus & Coach blisko 950 osób, a budowa nowej hali pozwoli nie tylko na zwiększenie mocy produkcyjnych ale również na zwiększenie zatrudnienia. - mówi Krzysztof Olszewski prezes Solaris Bus & Coach S.A."

 


Podobne wiadomości:

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe - podpisano umowę

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe -...

Polskie drogi 2016-04-14

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.