mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris stawia na rozwój

Solaris stawia na rozwój

W roku 2006 podpoznańska fabryka Solaris Bus & Coach S.A. dostarczyła 579 sztuk autobusów miejskich, trolejbusów i autokarów a przychody spółki wyniosły 541 mln zł. W ubiegłym roku spółka zrealizowała część inwestycji wartej ogółem ponad 40 mln zł, jaką jest budowa nowych hal fabrycznych. Zakończenie budowy całości inwestycji planowe na jest na koniec br.

Solaris stawia na rozwój

W 2006 roku do polskich klientów łącznie aż 212 pojazdów. Do zagranicznych odbiorców trafiło 367 autobusów, trolejbusów i autokarów marki Solaris. Tradycyjnie już najbardziej popularnym pojazdem wśród klientów spółki były niskopodłogowe autobusy miejskie Solaris Urbino – 517 sztuk ( w tym autobus hybrydowy), następnie trolejbusy Solaris Trollino – 50 sztuk i autokary turystyczne Solaris Vacanza - 12 sztuk.

Sprzedaż w Polsce

W ubiegłym roku w Polsce wszyscy producenci autobusów miejskich sprzedali łącznie 614 autobusów. W porównaniu z rokiem 2005 jest to wzrost aż o 218 sztuk. W roku 2006 firma Solaris Bus & Coach utrzymała niepodważalną pozycję lidera w tym segmencie rynku. Z ogólnej liczby 614 pojazdów, aż 202 autobusy zostały wyprodukowane w fabryce Solarisa.

W roku 2006 autobusy miejskie marki Solaris zakupiło aż 30 przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, Wśród nich znalazło się pięciu zupełnie nowych klientów: gmina Głogów, MPK Olsztyn, gmina Rędziny, Wrocław Polbus i MZK Zamość.

Od początku istnienia fabryki w Bolechowie, to jest od roku 1996, do końca minionego roku wartość dostaw autobusów miejskich do polskich klientów przekroczyła miliard złotych.

W segmencie autobusów turystycznych w roku 2006 Solaris sprzedał 8 autokarów.

„Tak doskonały rezultat sprzedażowy na rynku polskim jest z pewnością efektem coraz lepszego wykorzystywania funduszy unijnych przez polskich przewoźników miejskich. Mam nadzieję, że uda się ten trend utrzymać także w kolejnych latach. Przewiduję, że na rynku polskim również w roku 2007 sprzedaż autobusów miejskich powinna się utrzymać na tak wysokim poziomie jak miało to miejsce w roku 2006. Już dzisiaj wiemy, że dostarczymy kolejnych 50 autobusów do Warszawy, a wkrótce rozstrzygną się kolejne przetargi, dzięki którym, mam nadzieję, ponownie osiągniemy poziom sprzedaży w wysokości co najmniej 200 autobusów” – mówi Krzysztof Olszewski, prezes Solaris Bus & Coach S.A.


Sprzedaż eksportowa

Na rynkach eksportowych w roku 2006 można było zaobserwować pewną stabilizację i wyczekiwanie klientów na to, co przyniosą w branży zmiany związane z wprowadzeniem od października 2006 roku regulacji prawnych dotyczących normy Euro 4. Bardzo dobry rezultat sprzedażowy osiągnął Solaris na rynku niemieckim, dokąd dostarczył 209 autobusów. W ubiegłym roku autobusy i trolejbusy marki Solaris zostały dostarczone do klientów z: Czech, Włoch, Francji, Węgier, Austrii, Szwecji, Estonii, Słowacji, Litwy i Szwajcarii. Po raz pierwszy firma Solaris sprzedała autobusy do Danii i Norwegii, co powiększyło grupę rynków sprzedaży do 18 krajów. Łącznie wyeksportowanych zostało 367 sztuk autobusów i trolejbusów oraz dwa autokary Solaris Vacanza.

Premiery 2006 roku

Miniony rok był wyjątkowo obfity, jeśli chodzi o liczbę premierowych pojazdów zaprezentowanych przez firmę Solaris. Do gamy produktów podpoznańskiej fabryki dołączyły aż trzy nowe konstrukcje autobusów m.in. Solaris Urbino Hybrid – autobus z napędem hybrydowym. 

Plany na rok 2007

„Obecny rok będzie kolejnym okresem rozwoju dla naszej firmy i to na wielu płaszczyznach. Zamierzamy wprowadzić do produkcji kolejne nowości produktowe, które chciałbym, aby pozostały niespodzianką do październikowych targów w Kotrijk. Z pewnością także wprowadzimy dalsze udoskonalenia w procesie produkcji zmierzające do poprawy wydajności. Będzie to konieczne w związku z naszymi planami produkcji i sprzedaży, które przy pozytywnym scenariuszu wydarzeń wykroczą w tym roku poza granice Europy” – zapowiada Krzysztof Olszewski, prezes Solaris Bus & Coach S.A.

 

Przeczytaj także:

Coraz więcej Solarisów na ulicach Warszawy (2007-01-19)

Liderzy polskiego biznesu (2006-11-17)

Sukces targowy Solarisa w Hanowerze (2006-09-29)

Hybrydowy Solaris Urbino (2006-07-25)

Solaris - to może być wyjątkowo dobry rok (2006-07-24)

 


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.