mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris wciąż liderem

Solaris wciąż liderem

Firma Solaris Bus&Coach podsumowała rok 2009. Kryzys nie zaszkodził pozycji producenta - Solaris wyprodukował najwięcej w Polsce autobusów, osiągając w segmencie pojazdów niskopodłogowych i niskowejściowych wynik ponad 50% udziału w rynku. W 2009 roku sprzedano w sumie 1114 autobusów i trolejbusów, o 77 więcej niż we wcześniejszym roku.

Solaris wciąż liderem
Zwiększył się także udział polskiego producenta na rynkach zagranicznych. Najwięcej Solarisów pojechało do Grecji -322 sztuki (zwycięstwo w przetargu ogłoszonym przez ateńskiego przewoźnika ETHEL), Niemiec – 228, co dało polskiej firmie trzecie miejsce na tamtejszym rynku i Skandynawii (Norwegia – 69, Dania – 53 i Szwecja – 28). Dla porównania w Polsce Solaris sprzedał 262 pojazdy.

– Mimo wszechogarniających nas w ubiegłym roku informacji o kryzysie i spowolnieniu gospodarczym, dla naszej firmy był to bardzo dobry okres. Udało nam się osiągnąć założone cele: wzrost produkcji i sprzedaży, potwierdzenie pierwszego miejsca na rodzimym rynku i co z tym związane - utrzymanie zatrudnienia. Kolejny rok z rzędu zajęliśmy pozycję lidera krajowego rynku autobusów. Zwiększyliśmy także nasze udziały na rynkach zagranicznych. Znając nasz plan zamówień, mogę stwierdzić, że równie optymistycznie zapowiada się rok 2010 – powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Solaris stawia w przyszłości na pojazdy hybrydowe. W Solarisie pracują już nad autobusem z hybrydowym napędem szeregowym, który zostanie wyprodukowany we współpracy z jedną z niemieckich firm. Premiera tego pojazdu będzie miała miejsce na tegorocznych targach IAA w Hanowerze. Wprowadzenie do oferty takiego właśnie produktu sprawi, iż Solaris będzie mógł zaoferować swoim klientom całą gamę pojazdów z napędem spalinowo – elektrycznym. W dalszych planach jest również autobus z napędem całkowicie elektrycznym. Trwaj również prace nad silnikiem do autobusów zasilanych LPG. Takie bowiem autobusy chciałaby kupić od Solarisa stolica Austrii.

Podobne wiadomości:

Kolejny kontrakt Solarisa we Włoszech

Kolejny kontrakt Solarisa we Włoszech

Ciężarówki i Autobusy 2017-07-14

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Aktualności 2016-11-25

Komentuj:

~YEST 2010-03-04

To jest wspaniała wieść, że pomiędzy Bugiem i Odrą mamy firmę w branży motoryzacyjnej cenioną na obcych rynkach i zdobywającą je w coraz większym stopniu. Jak również fakt, że europejskie potentaty pokroju Man, Fiat, Renault dysponujące ofertą z tego segmentu nie dysponują jeszcze "zieloną technologią", a polska firma TAK!

aaa 2010-02-28

W temacie autobusowym. Kiedyś była idea aby na Krakowskim Przedmieściu w W-wie jeździły autobusy z napędem hybrydowym. Znaczy się te wszystkie linie które przejeżdżają przez Krakowskie Przedmieście. Miały korzystać w tej strefie tylko z napędu elektrycznego. Słyszał ktoś coś na ten temat? Pomysł umarł czy co? Po pod rządami bufetowej to wszystko możliwe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.