mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris wciąż liderem

Solaris wciąż liderem

Firma Solaris Bus&Coach podsumowała rok 2009. Kryzys nie zaszkodził pozycji producenta - Solaris wyprodukował najwięcej w Polsce autobusów, osiągając w segmencie pojazdów niskopodłogowych i niskowejściowych wynik ponad 50% udziału w rynku. W 2009 roku sprzedano w sumie 1114 autobusów i trolejbusów, o 77 więcej niż we wcześniejszym roku.

Solaris wciąż liderem
Zwiększył się także udział polskiego producenta na rynkach zagranicznych. Najwięcej Solarisów pojechało do Grecji -322 sztuki (zwycięstwo w przetargu ogłoszonym przez ateńskiego przewoźnika ETHEL), Niemiec – 228, co dało polskiej firmie trzecie miejsce na tamtejszym rynku i Skandynawii (Norwegia – 69, Dania – 53 i Szwecja – 28). Dla porównania w Polsce Solaris sprzedał 262 pojazdy.

– Mimo wszechogarniających nas w ubiegłym roku informacji o kryzysie i spowolnieniu gospodarczym, dla naszej firmy był to bardzo dobry okres. Udało nam się osiągnąć założone cele: wzrost produkcji i sprzedaży, potwierdzenie pierwszego miejsca na rodzimym rynku i co z tym związane - utrzymanie zatrudnienia. Kolejny rok z rzędu zajęliśmy pozycję lidera krajowego rynku autobusów. Zwiększyliśmy także nasze udziały na rynkach zagranicznych. Znając nasz plan zamówień, mogę stwierdzić, że równie optymistycznie zapowiada się rok 2010 – powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Solaris stawia w przyszłości na pojazdy hybrydowe. W Solarisie pracują już nad autobusem z hybrydowym napędem szeregowym, który zostanie wyprodukowany we współpracy z jedną z niemieckich firm. Premiera tego pojazdu będzie miała miejsce na tegorocznych targach IAA w Hanowerze. Wprowadzenie do oferty takiego właśnie produktu sprawi, iż Solaris będzie mógł zaoferować swoim klientom całą gamę pojazdów z napędem spalinowo – elektrycznym. W dalszych planach jest również autobus z napędem całkowicie elektrycznym. Trwaj również prace nad silnikiem do autobusów zasilanych LPG. Takie bowiem autobusy chciałaby kupić od Solarisa stolica Austrii.

Podobne wiadomości:

Solaris dostarczy wodorowe trolejbusy dla Rygi

Solaris dostarczy wodorowe trolejbusy dla...

Ciężarówki i Autobusy 2016-11-09

Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi

Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi

Ciężarówki i Autobusy 2017-07-26

Komentuj:

~YEST 2010-03-04

To jest wspaniała wieść, że pomiędzy Bugiem i Odrą mamy firmę w branży motoryzacyjnej cenioną na obcych rynkach i zdobywającą je w coraz większym stopniu. Jak również fakt, że europejskie potentaty pokroju Man, Fiat, Renault dysponujące ofertą z tego segmentu nie dysponują jeszcze "zieloną technologią", a polska firma TAK!

aaa 2010-02-28

W temacie autobusowym. Kiedyś była idea aby na Krakowskim Przedmieściu w W-wie jeździły autobusy z napędem hybrydowym. Znaczy się te wszystkie linie które przejeżdżają przez Krakowskie Przedmieście. Miały korzystać w tej strefie tylko z napędu elektrycznego. Słyszał ktoś coś na ten temat? Pomysł umarł czy co? Po pod rządami bufetowej to wszystko możliwe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.