mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solarisy na bio-gaz pojadą do Szwecji

Solarisy na bio-gaz pojadą do Szwecji

Niskowejściowe autobusy napędzane bio-gazem to nowy produkt marki Solaris. Pierwszych 10 tego typu pojazdów zakupiło przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej z miejscowości Skelleftea w północnej Szwecji. Dostawa autobusów Solaris Urbino 12 LE jest zaplanowana do końca 2008 roku.

Solarisy na bio-gaz pojadą do Szwecji

Pierwszych 5 sztuk pojawi się na ulicach Skelleftei już pod koniec tego roku. Wartość kontraktu to 2,5 mln euro.

W przetargu, w którym udział wzięła większość największych europejskich producentów autobusów, oferta polskiej firmy została uznana za najkorzystniejszą. Przedmiotem zamówienia było 10 dwunastometrowych autobusów typu low entry (niskowejściowych) z napędem na sprężony gaz, pozyskiwany jako produkt uboczny w procesie utylizacji odpadów komunalnych.

Solaris Urbino 12 LE dla miasta Skelleftea będzie cechować nowatorskie rozwiązanie polegające na wkomponowaniu zbiorników gazu w przedniej części dachu. Dzięki temu wysokość autobusu Solaris Urbino 12 LE nie przekroczy 3,5 metra.

Poza elementami będącymi indywidualnymi wymaganiami klienta autobusy wyposażone zostaną w tzw. pakiet skandynawski, w skład którego wchodzą m.in.: podgrzewana podłoga, dodatkowe nagrzewnice przestrzeni pasażerskiej i miejsca pracy kierowcy, podwójne oszklenie, dodatkowa izolacja, drzwi wykończone uszczelkami silikonowymi, łańcuchy na koła, automatyczny system gaśniczy, system „zimnego” startu silnika i ładowanie akumulatora.

Wyprodukowanie autobusów napędzanych bio-gazem, oznacza poszerzenie palety produktów o kolejne alternatywne źródło energii. Do tej pory w ofercie firmy Solaris oprócz tradycyjnych autobusów z silnikiem na olej napędowy, znajdowały się pojazdy napędzany sprężonym gazem ziemnym, trolejbusy, a także autobus hybrydowy z silnikami elektryczno-dieslowskimi.

Dzięki realizacji zamówienia dla Skelleftei liczba Solarisów na drogach Szwecji wzrośnie do 21. Pojazdy polskiego producenta w Szwecji obecnie jeżdżą w miejscowościach: Landskrona, Umea i Lulea.

Czytaj także:

Solaris dostarczy 225 autobusów do Dubaju 2007-04-05

Tematy w artykule: Solaris Urbino

Podobne wiadomości:

Solaris nagrodzony w Niemczech

Solaris nagrodzony w Niemczech

Ciężarówki i Autobusy 2014-06-17

Już 500 Solarisów w Czechach

Już 500 Solarisów w Czechach

Ciężarówki i Autobusy 2014-07-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.