mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solidarność FAP: rekord pobity, czas nas podwyżki

Solidarność FAP: rekord pobity, czas nas podwyżki

Tyską fabrykę Fiata ominął kryzys. Zakład zdecydowanie pobił rekord produkcji z 2008 roku i 2009 rok zamknął liczbą 606 tysięcy sztuk wyprodukowanych aut. Tymczasem płace stoją w miejscu, czyli realnie spadają – uważa zakładowa Solidarność.

Solidarność FAP: rekord pobity, czas nas podwyżki
- Domagamy się 650 zł brutto podwyżki zbiorowej i żądamy od dyrekcji natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w tej sprawie - mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiacie. Podkreśla, że w przypadku braku rozmów, związek w styczniu rozpocznie czynną akcję protestacyjną, na początku w formie pikiet i wieców przed bramą zakładu.
 
Pewne zaniepokojenie wśród załogi tyskiej fabryki wzbudziły pojawiające się w ostatnich tygodniach informacje, dotyczące planów przeniesienia produkcji Pandy z Polski do Włoch. - Bicie na alarm jest przedwczesne. Po pierwsze plany produkcyjne koncernu na najbliższy rok nie są jeszcze znane i mają być przedstawione Europejskiej Radzie Zakładowej Grupy Fiata dopiero w pierwszym kwartale 2010. Po drugie spekulacje dotyczą nowej wersji Pandy. Nowy model ma się pojawić na liniach produkcyjnych najwcześniej w połowie 2011 roku - dodaje Stróżyk.
 
- Z punktu widzenia pracowników Fiat Auto Poland nie ma znaczenia jakie modele będą produkowali, ale utrzymanie produkcji na poziomie zapewniającym utrzymanie produkcji na poziomie zapewniającym stabilność zatrudnienia i godne zarobki - podkreśla przewodnicząca Solidarności w Fiacie.

Panda jest obecnie jednym z trzech powstających w tyskim zakładzie modeli (pozostałe to Fiat 500 i Ford Ka). Odnoszą one sukces rynkowy, mimo światowej recesji. Wystarczy przypomnieć, że w ciągu pięciu lat Fiat Auto Poland w Tychach ponad dwukrotnie zwiększył produkcję. W 2005 r. zakład opuściło niespełna 287 tys. samochodów (w tym 232 tys. Pand, produkowanych od 2003 r.), a w 2009 roku - 606 tys. (w tym ok. 300 tys. Pand).

- Niewykluczone przy tym, że właśnie dobre perspektywy rynkowe sprawiły, że Fiat zamierza uruchomić nową wersję Pandy na Sycylii. Nie musi oznaczać to jednak zaprzestania produkcji tego modelu w Tychach - mówi Stróżyk. Przypomina, że wiele koncernów produkuje te same modele aut w kilku zakładach, aby zmniejszyć ryzyko sytuacji nadzwyczajnych (np. powodzi) i bardziej elastycznie reagować na sygnały rynku. - Gdy pod koniec listopada w gliwickim Oplu zjeżdżała z taśmy nowa Astra, nikt jakoś nie rozpaczał, że takie same samochody wytwarzane będą jednocześnie w Wielkiej Brytanii - dodaje przewodnicząca „S" w FAP.

W ocenie związkowców zwiększenie produkcji Pandy - nawet jeśli częściowo miałoby się odbywać na Sycylii - jest zawsze dobrą informacją dla bielskich spółek silnikowych Fiata, bo to właśnie one będą dostarczać zespoły napędowe do tego modelu, bez względu na miejsce jego powstawania.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Fiat Panda
Fiat Panda
Cena podstawowa już od: 34 600 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy

Podobne wiadomości:

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Aktualności 2017-11-20

Komentuj:

~Anonim 2010-01-21

Ciekaw jestem czy niejaka p. Strózik da pracę zwolnionym przez Fiata. Już nieraz w historii zw. zawodowe dowiodły ,ze są bazą dla działaczy sprytnie dbajacych o swoje interesy - wiecie chyba ,że jest ona nie do ruszenia, a wy?. Powodzenia głupki.... strajkujcie dalej....... :-)

~grzes 2010-01-15

Ciekawe skąd palantom wyszło, że się im należy te 650zł. W końcu parę lat temu "S" walczyła o kapitalizm a w kapitalizmie zysk należy do właściciela a nie do pracownika. Nie zdziwiłbym się gdyby Fiat rzeczywiście częściowo rozstał się z pyskatymi polaczkami.
A jeśli solidaruchom wydaje się, że to ich bezcenna praca trzyma Fiata przy życiu, to niech się przeniosą do Opla. Ciekawe czy ich robotnicze zdolności postawiłyby GM na nogi ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.