Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solidarność FAP: rekord pobity, czas nas podwyżki

Solidarność FAP: rekord pobity, czas nas podwyżki

Tyską fabrykę Fiata ominął kryzys. Zakład zdecydowanie pobił rekord produkcji z 2008 roku i 2009 rok zamknął liczbą 606 tysięcy sztuk wyprodukowanych aut. Tymczasem płace stoją w miejscu, czyli realnie spadają – uważa zakładowa Solidarność.

Solidarność FAP: rekord pobity, czas nas podwyżki
- Domagamy się 650 zł brutto podwyżki zbiorowej i żądamy od dyrekcji natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w tej sprawie - mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiacie. Podkreśla, że w przypadku braku rozmów, związek w styczniu rozpocznie czynną akcję protestacyjną, na początku w formie pikiet i wieców przed bramą zakładu.
 
Pewne zaniepokojenie wśród załogi tyskiej fabryki wzbudziły pojawiające się w ostatnich tygodniach informacje, dotyczące planów przeniesienia produkcji Pandy z Polski do Włoch. - Bicie na alarm jest przedwczesne. Po pierwsze plany produkcyjne koncernu na najbliższy rok nie są jeszcze znane i mają być przedstawione Europejskiej Radzie Zakładowej Grupy Fiata dopiero w pierwszym kwartale 2010. Po drugie spekulacje dotyczą nowej wersji Pandy. Nowy model ma się pojawić na liniach produkcyjnych najwcześniej w połowie 2011 roku - dodaje Stróżyk.
 
- Z punktu widzenia pracowników Fiat Auto Poland nie ma znaczenia jakie modele będą produkowali, ale utrzymanie produkcji na poziomie zapewniającym utrzymanie produkcji na poziomie zapewniającym stabilność zatrudnienia i godne zarobki - podkreśla przewodnicząca Solidarności w Fiacie.

Panda jest obecnie jednym z trzech powstających w tyskim zakładzie modeli (pozostałe to Fiat 500 i Ford Ka). Odnoszą one sukces rynkowy, mimo światowej recesji. Wystarczy przypomnieć, że w ciągu pięciu lat Fiat Auto Poland w Tychach ponad dwukrotnie zwiększył produkcję. W 2005 r. zakład opuściło niespełna 287 tys. samochodów (w tym 232 tys. Pand, produkowanych od 2003 r.), a w 2009 roku - 606 tys. (w tym ok. 300 tys. Pand).

- Niewykluczone przy tym, że właśnie dobre perspektywy rynkowe sprawiły, że Fiat zamierza uruchomić nową wersję Pandy na Sycylii. Nie musi oznaczać to jednak zaprzestania produkcji tego modelu w Tychach - mówi Stróżyk. Przypomina, że wiele koncernów produkuje te same modele aut w kilku zakładach, aby zmniejszyć ryzyko sytuacji nadzwyczajnych (np. powodzi) i bardziej elastycznie reagować na sygnały rynku. - Gdy pod koniec listopada w gliwickim Oplu zjeżdżała z taśmy nowa Astra, nikt jakoś nie rozpaczał, że takie same samochody wytwarzane będą jednocześnie w Wielkiej Brytanii - dodaje przewodnicząca „S" w FAP.

W ocenie związkowców zwiększenie produkcji Pandy - nawet jeśli częściowo miałoby się odbywać na Sycylii - jest zawsze dobrą informacją dla bielskich spółek silnikowych Fiata, bo to właśnie one będą dostarczać zespoły napędowe do tego modelu, bez względu na miejsce jego powstawania.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Fiat Panda
Fiat Panda
Cena podstawowa już od: 34 600 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy

Podobne wiadomości:

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

VW Golf - produkcja znów zostanie wstrzymana

Aktualności 2016-08-22

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Volkswagen zmniejsza produkcję Passata

Aktualności 2016-08-17

Komentuj:

~Anonim 2010-01-21

Ciekaw jestem czy niejaka p. Strózik da pracę zwolnionym przez Fiata. Już nieraz w historii zw. zawodowe dowiodły ,ze są bazą dla działaczy sprytnie dbajacych o swoje interesy - wiecie chyba ,że jest ona nie do ruszenia, a wy?. Powodzenia głupki.... strajkujcie dalej....... :-)

~grzes 2010-01-15

Ciekawe skąd palantom wyszło, że się im należy te 650zł. W końcu parę lat temu "S" walczyła o kapitalizm a w kapitalizmie zysk należy do właściciela a nie do pracownika. Nie zdziwiłbym się gdyby Fiat rzeczywiście częściowo rozstał się z pyskatymi polaczkami.
A jeśli solidaruchom wydaje się, że to ich bezcenna praca trzyma Fiata przy życiu, to niech się przeniosą do Opla. Ciekawe czy ich robotnicze zdolności postawiłyby GM na nogi ;)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Hybrydowe MINI Countryman potwierdzone
Hybrydowe MINI Countryman potwierdzone
Do premiery drugiej generacji MINI Countrymana pozostało jeszcze trochę czasu, ale brytyjski producent postanowił ujawnić przed premierą kilka szczegółów. Po raz pierwszy w historii pojawi sie wersja z napędem hybrydowym.