mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Spada liczba przejęć w branży motoryzacyjnej

Spada liczba przejęć w branży motoryzacyjnej

W 2008 r. doszło do 549 transakcji fuzji i przejęć w światowej motoryzacji wyliczyli analitycy PricewaterhouseCoopers. Ich łączna wartość to 31,6 mld dolarów.

Spada liczba przejęć w branży motoryzacyjnej
Liczba transakcji spadła w porównaniu z 2007 r. o ponad 9 proc., natomiast wartościowo o 44 proc. „Spodziewam się, że w 2oo9 r. raczej nie mamy co liczyć na wzrost wartości fuzji i przejęć w motoryzacji” — powiedział „Rzeczpospolitej” Rafał Krawczyk, analityk z nowojorskiego biura PwC. „Banki nadal obawiają się udzielać kredytów i inwestorzy mają utrudniony dostęp do finansowania transakcji. Dodatkowo, choć wyceny spółek są o kilkadziesiąt procent niższe niż dwa lata temu, nikt nie wie, czy już jest najkorzystniejszy moment do przejęć czy też będą jeszcze spadki”.

Największą transakcją w 2009 r. było przejęcie 12 proc. Volkswagen AG przez Porsche Automotive Holding SE (ponad 5,5 mld dolarów). Na kolejnych miejscach: przejęcie 17 proc. Scania AB przez Volkswagen AG (4,38 mld dol), kupno 22 proc. udziałów w Continental AG przez Schaeffler  Group KG (3,2 mld dol.) i 100 proc. Jaguara i Land Rovera przez indyjskiego Tata Motors Ltd. (2,3 mld dol.). W naszym regionie na uwagę zasługuje coraz śmielsze wchodzenie inwestorów do firm rosyjskich.  Za prawie 1,17 mld dolarów Renault kupił 25 proc. udziałów w OAO Avtovaz. Z kolei 10 proc. udziałów w Kamazie kosztowało Daimler AG 250 mln dolarów. Przejmowane są także rosyjskie grupy dilerskie: brytyjski Inchcape PLC kupił 75 proc. akcji Musa Motors zaprawie 450 mln dolarów – czytamy w „Rz”.
Tematy w artykule: kryzys motoryzacyjny

Podobne wiadomości:

Peugeot przestanie istnieć?

Peugeot przestanie istnieć?

Aktualności 2012-10-28

Porsche sprzedało 15 tysięcy samochodów

Porsche sprzedało 15 tysięcy samochodów

Aktualności 2013-06-10

W samym maju Porsche dostarczyło do swoich klientów aż 15 tysięcy samochodów. Jest to wynik o 19 procent lepszy niż w ubiegłym roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross