mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Spada produkcja autobusów w Polsce

Spada produkcja autobusów w Polsce

Pierwszy kwartał br. zakończył się ponad 40 proc. spadkiem produkcji autobusów w Polsce. Wyprodukowano zaledwie 689 autobusów, czyli aż o 468 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku podała firma JMK analizująca rynek transportowy.

Spada produkcja autobusów w Polsce
Spadł także eksport. W pierwszym kwartale br. polskie fabryki wysłały za granicę 542 autobusy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 5 ton. To aż o 471 (46,5 proc.) mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

- To pierwszy tak wyraźny spadek eksportu odnotowany w ciągu ostatnich sześciu lat – poinformował Aleksander Kierecki z firmy JMK analizy rynku transportowego .

Taki spadek produkcji i eksportu jest chwilowy. Najwięksi dotychczasowi eksporterzy, jak MAN czy Solaris, po słabszym początku roku już realizują duże kontrakty, które powinny zmniejszyć ujemny bilans na koniec 2010 r. Mimo to rynek odczuł mocno skutki kryzysu i zapowiada się pierwszy historyczny spadek eksportu. - Nie powinien on przekroczyć poziomu 20 proc.- twierdzi Kierecki.

Początek roku przyniósł natomiast niewielki wzrost sprzedaży nowych autobusów w Polsce. Krajowi przewoźnicy zakupili łącznie 184 autobusy o dopuszczalnej masie powyżej 5 ton, o 22 czyli 13,58 proc. więcej niż w I kwartale 2009 r.

Podobne wiadomości:

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Aktualności 2016-02-04

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ursus - rekordowa sprzedaż i wodorowe plany

Ciężarówki i Autobusy 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pepsi zamawia ciężarówki Tesli
Pepsi zamawia ciężarówki Tesli
Amerykański koncern spożywczy inwestuje w nowy pomysł Elona Muska - autonomiczną ciężarówkę Tesla Semi. PepsiCo zamówiło 100 egzemplarzy, które pozwolą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych w łańcuchu dostaw.