mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Spadek produkcji

Spadek produkcji

Całkowita produkcja samochodów osobowych w kwietniu w porównaniu do poprzedniego rekordowego miesiąca - marca zmniejszyła się o ponad 13%. Nieznacznie spadła również produkcja aut dostawczych. W ubiegłym miesiącu polskie fabryki opuściło 58 859 samochodów, mimo to jest to wynik o 7% większy w porównaniu do kwietnia 2005 roku - wynika z analiz Samaru.

Spadek produkcji

W ciągu pierwszych 4 miesięcy 2006 roku całkowita produkcja samochodów osobowych wyniosła 198 406 sztuk, o 13,3% więcej niż w porównywalnym okresie roku ubiegłego. Mimo nieco słabszych wyników w kwietniu, utrzymanie aktualnego trendu może pozwolić na osiągnięcie produkcji rocznej na poziomie 550 tysięcy samochodów. Wynik ten byłby o 11% większy niż w roku 2005.

W kwietniu produkcja aut osobowych stanęła na poziomie 47 206 sztuk, o 4,03% większą w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku. Z blisko 47 tys. wyprodukowanych samochodów, ponad 45 tys, (czyli prawie 96%) znalazło swoich nabywców poza granicami Polski, gdzie zainteresowanie "polskim produktem" jest wysokie.

Największym polskim producentem jest niezmiennie Fiat. Drugą pozycję zajmuje Opel, a trzecią Volkswagen. Pierwszą pozycję wśród produkowanych w Polsce modeli zajmuje niezmiennie Fiat Panda. Na drugiej pozycji lokuje się Opel Zafira, a tuż za nim znajduje się Volkswagen Caddy i Fiat Seicento.

Chociaż produkcja samochodów dostawczych nieznacznie spadła w porównaniu do ubiegłego miesiąca to wciąż jednak utrzymuje się na dość wysokim poziomie. W ciągu tego miesiąca wyprodukowano 9 257 pojazdy, blisko 29% więcej w stosunku do kwietnia roku ubiegłego i o 3,06% mniej niż w marcu tego roku. Biorąc pod uwagę wynik od początku roku (37 636 aut) jest on o 17,59% wyższy niż w roku ubiegłym.

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, za tak dobrym wynikiem stoi wysokie zapotrzebowanie na polskie produkty (VW Caddy, Fiat Panda Van, VW Transporter, itd.) na innych rynkach. Ponad 92% produkcji wysyłane jest na eksport. Wysoki popyt dotyczy w szczególności Volkswagena, który w produkcji całkowitej, zdobył ponad 65% udział. Na drugiej pozycji znajduje się Fiat z udziałem 33,2%.

Największym zainteresowaniem klientów, zarówno na rynku polskim, jak i za granicą, cieszy się niezmiennie VW Caddy. Na drugiej pozycji plasuje się natomiast Fiat Panda Van a trzecią pozycję zajmuje VW Transporter.

Przeczytaj także:

Polski przemysł motoryzacyjny (2006-05-09)

Rekordowa produkcja w marcu (2006-04-12)

FAP - podsumowanie 2005 (2006-03-01)

Wspólne projekty Fiata i Forda w Tychach! (2005-11-09)


Podobne wiadomości:

Polski przemysł motoryzacyjny

Polski przemysł motoryzacyjny

Aktualności 2006-05-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki
Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki
Amerykański oddział firmy J. D.  Power przygotował kolejny raport dotyczący postrzegania poszczególnych producentów samochodów przez lokalnych nabywców. Wyniki badania przeprowadzonego na terenie USA mocno zaskakują.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech