mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Spadek produkcji w kwietniu

Spadek produkcji w kwietniu

W kwietniu produkcja znowu leciała w dół i była o 12,4 proc. niższa niż rok temu, a niewielki spadek produkcji w marcu był tylko przypadkiem. Według analityków spadki w kolejnych miesiącach powinny być jednak mniejsze.

Spadek produkcji w kwietniu
Wahania produkcji przemysłowej w marcu i kwietniu wynikają z przesunięcia Świąt Wielkanocnych. W tym roku były one w kwietniu, rok temu w marcu. Nic więc dziwnego, że w marcu tego roku produkcja pozornie radziła sobie nieźle i spadła "tylko" o 1,9 proc. (po korekcie GUS). Jednak po wyeliminowaniu czynników sezonowych spadek sięgał już niemal 11 proc. W kwietniu produkcja spadła o 12,4 proc., czyli nieco więcej niż średnia oczekiwań analityków. Ale po uwzględnieniu różnej liczby dni roboczych spadek sięgnął już "tylko" 8 proc. – informuje Gazeta Wyborcza.

„Dane trochę gorsze od oczekiwań, ale wpisują się w dotychczasowy trend powolnej stabilizacji dynamiki produkcji przemysłowej” - komentuje Reuterowi Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego. „Kolejne miesiące przyniosą już lepsze dane o produkcji przemysłowej i prawdopodobnie ta skala spadków rok do roku zmniejszy się do mniej niż 10 proc.” - dodaje.

Ekonomiści pewnej szansy odbicia upatrują w polskim eksporcie, który dzięki słabemu złotemu stał się bardzo konkurencyjny. Z danych NBP wynika, że w marcu eksport liczony w euro spadł o 16 proc., ale liczony w złotych wzrósł o ponad 9 proc.

Podobne wiadomości:

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Aktualności 2014-03-12

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.