mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Spadek produkcji w kwietniu

Spadek produkcji w kwietniu

W kwietniu produkcja znowu leciała w dół i była o 12,4 proc. niższa niż rok temu, a niewielki spadek produkcji w marcu był tylko przypadkiem. Według analityków spadki w kolejnych miesiącach powinny być jednak mniejsze.

Spadek produkcji w kwietniu
Wahania produkcji przemysłowej w marcu i kwietniu wynikają z przesunięcia Świąt Wielkanocnych. W tym roku były one w kwietniu, rok temu w marcu. Nic więc dziwnego, że w marcu tego roku produkcja pozornie radziła sobie nieźle i spadła "tylko" o 1,9 proc. (po korekcie GUS). Jednak po wyeliminowaniu czynników sezonowych spadek sięgał już niemal 11 proc. W kwietniu produkcja spadła o 12,4 proc., czyli nieco więcej niż średnia oczekiwań analityków. Ale po uwzględnieniu różnej liczby dni roboczych spadek sięgnął już "tylko" 8 proc. – informuje Gazeta Wyborcza.

„Dane trochę gorsze od oczekiwań, ale wpisują się w dotychczasowy trend powolnej stabilizacji dynamiki produkcji przemysłowej” - komentuje Reuterowi Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego. „Kolejne miesiące przyniosą już lepsze dane o produkcji przemysłowej i prawdopodobnie ta skala spadków rok do roku zmniejszy się do mniej niż 10 proc.” - dodaje.

Ekonomiści pewnej szansy odbicia upatrują w polskim eksporcie, który dzięki słabemu złotemu stał się bardzo konkurencyjny. Z danych NBP wynika, że w marcu eksport liczony w euro spadł o 16 proc., ale liczony w złotych wzrósł o ponad 9 proc.

Podobne wiadomości:

Zwolnienia w częstochowskiej Gommie

Zwolnienia w częstochowskiej Gommie

Aktualności 2014-05-07

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.