mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Specjalne Mercedesy dla wojska

Specjalne Mercedesy dla wojska

Specjalne pojazdy użytkowe tworzone są, by zaspokoić różne wymagania ich nabywców. Często bardzo wyszukane, wymagające od tych pojazdów wielu umiejętności. Niewątpliwie do najbardziej wymagających należą te, które będą wykorzystywane przez wojsko lub inne podobne służby. Mercedes-Benz zaprezentował ostatnio swoją szeroką gamę pojazdów przystosowanych do potrzeb armii.

Specjalne Mercedesy dla wojska
Samochody specjalne Mercedes-Benz są znane z przystosowania do najtrudniejszych warunków terenowych. W niektórych sytuacjach pojazd poza pokonywaniem przeszkód musi być również odporny na zewnętrzne uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie chronić zdrowie i życie kierowcy oraz pasażerów. Do takich właśnie okoliczności stworzona została gama pojazdów wojskowych Mercedes-Benz. O ich wszechstronności mogli się przekonać uczestnicy prezentacji na terenie Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku.

Pojazdy wojskowe Mercedes-Benz zostały zaprojektowane, by sprostać wymaganiom użytkowym w zastosowaniach wojskowych i ułatwić niezawodne dostawy materiałów. Ich oferta ukierunkowana jest na strategiczne i operacyjne potrzeby sił zbrojnych. Przede wszystkim ich nowoczesna konstrukcja ma zapewniać najwyższą solidność, a zdolności terenowe mają pozwalić zabezpieczyć procesy logistyczne w najbardziej wymagającym terenie - nawet w ekstremalnych warunkach. Opancerzone pojazdy oferują odpowiedni zakres ochrony, mobilności i ładowności, niezbędny dla zabezpieczenia zadań, w których istnieje ryzyko ostrzału lub ataku bombowego.

Szeroka gama pojazdów wojskowych Mercedes-Benz obejmuje samochody o ładowności od 0,5 do 18 ton. Każdy z nich wykorzystuje doświadczenie i wiedzę największego producenta pojazdów użytkowych na świecie.

Oferta produktów opiera się na wariantach ciężarówek cywilnych i składa się z wersji wojskowych o ładowności od 0,6 do 2,95 t dla Klasy G, od 0,5 do 2 t dla samochodów dostawczych Mercedes-Benz, ponad 2 t dla Unimoga, od 3 do 5 t dla Atego, od 5 do 7 t dla Axora, od 4 do 10 t dla Zetrosa oraz od 7 do 18 t dla Actrosa, dostępnego z dwiema, trzema lub czterema osiami.


Specjalistyczna gama pojazdów wojskowych dostosowana jest do wymagań stawianych w operacjach wojskowych. Przykłady? Wersje z napędem na wszystkie koła i pojedynczym ogumieniem (w tym z oponami w rozmiarach specjalnych), bardzo dobre zdolności terenowe, szeroki zakres ochrony balistycznej, możliwość transportu koleją i drogą lotniczą, głębokość brodzenia do 1195 mm, odporny na uszkodzenia obwód oświetlenia, luk dachowy, system kontroli ciśnienia w oponach i wiele innych.

Pojazdy Mercedes-Benz z napędem na wszystkie koła zaprojektowano w celu uzyskania maksymalnych zdolności terenowych i uzbrojono w międzykołowe i międzyosiowe blokady dyferencjałów oraz silniki o wysokim momencie obrotowym, gwarantujące przejezdność nawet w ekstremalnych sytuacjach. Technologia napędu na wszystkie koła Mercedes-Benz zapewnia możliwości pokonywania wzniesień - do 80 proc. lub nawet do 100 proc. w przypadku Unimoga i Klasy G.

Wśród zaprezentowanej w Sulejówku gamy pojazdów, warto wspomnieć o tzw. grupie GLF, czyli opancerzonych pojazdach logistycznych. Jest to rodzina pojazdów obejmujących takie modele Mercedesa jak Unimog U5000 GLF, Zetros GLF oraz Actros GLF - wszystkie dostępne w różnych wersjach podwozia i zabudowy.

Wspólną cechą pojazdów GLF jest opancerzona kabina, chroniąca kierowcę i pasażerów przed ostrzałem z broni palnej, pocisków artyleryjskich i eksplozji, łącznie z minami i IED (improwizowany ładunek wybuchowy, ang. Improvised Explosive Devices). Istotną rolę odgrywają tu nowe, specjalnie opracowane fotele z rozłączanymi mocowaniami i automatycznymi, 4-punktowymi pasami. Opancerzone kabiny są w większości projektowane jako gazoszczelne; mogą być także wyposażone w wydajną klimatyzację oraz układ wentylacji ochronnej ABC. Deska rozdzielcza została zaadaptowana z pojazdów seryjnych i tak jak one, zapewnia dopracowaną ergonomię i maksymalne bezpieczeństwo obsługi. Dodatkowe elementy, takie jak awaryjne oświetlenie, system komunikacji głosowej z ludźmi na zewnątrz kabiny, kamera cofania czy schowki dostosowane do wymogów klienta itd. zintegrowano zgodnie z wymogami wojskowymi.

Kabiny w opancerzonych pojazdach logistycznych zostały zaprojektowane i przetestowane przez Mercedes-Benz zgodnie ze standardami STANAG 4569 i AEP 55. Są one produkowane seryjnie w sposób sprawny i niedrogi przy zachowaniu wysokiej jakości, charakterystycznej dla pojazdów spod znaku trójramiennej gwiazdy, i montowane do podwozia.

Opancerzone pojazdy logistyczne Mercedesa stanowią warianty seryjnie produkowanych ciężarówek Mercedes-Benz, każdego dnia dostarczanych w tysiącach sztuk na rynek cywilny. Producent ze Stuttgartu ma do dyspozycji szeroką gamę komponentów i zespołów układu napędowego, podwozi, kabin oraz nadwozi, z których wytwarzane są pojazdy wszystkich klas ładowności. Lata prób w wymagających zastosowaniach na co dzień, w zróżnicowanych warunkach terenowych i klimatycznych dowiodły ich poziomu technologicznego zaawansowania oraz niezrównanej wytrzymałości.

Modernizacja pojazdów cywilnych z myślą o celach wojskowych odbywa się w zakładach produkcyjnych Mercedes-Benz Special Trucks. Specjalne rozwiązania wdraża się wyłącznie tam, gdzie konieczna jest taka potrzeba - na przykład w przypadku kabin opancerzonych. Takie podejście pozwala na skrócenie okresu projektowania, co oznacza, że pojazdy mogą być dostarczane niezwłocznie po złożeniu zamówienia, a dostawa części zamiennych gwarantowana jest na całym świecie i w całym okresie użytkowania określonym przez nabywcę.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mercedes Klasa G
Mercedes Klasa G
Cena podstawowa już od: 396 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

Mercedes S65 AMG: ostre testy na Nurburgringu...

auto motor i sport 0000-00-00

Po prezentacji klasy S w słabszym z dwóch wariantów AMG, Mercedes ostro testuje jego mocniejszą odmianę, czyli S65 AMG.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando