mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sposoby na wsparcie europejskiego motoprzemysłu

Sposoby na wsparcie europejskiego motoprzemysłu

Komisja Europejska przedstawiła propozycje zwiększenia konkurencyjności sektora produkcji samochodów w UE poprzez inwestowanie w innowacyjność, zmniejszenie obciążeń administracyjnych, podniesienie kwalifikacji pracowników i zwiększenie dostępu do rynków zamorskich.

Sposoby na wsparcie europejskiego motoprzemysłu
Utrzymanie przemysłu motoryzacyjnego w dobrej kondycji ma bezpośrednie przełożenie na poziom dobrobytu w Europie. Z pracy w tym sektorze lub w sektorach z nim powiązanych utrzymuje się około 12 mln osób.
Jednak z racji światowego kryzysu producenci samochodów znajdują się obecnie pod presją konkurencji i zmieniającego się zapotrzebowania. Popyt spada, a rywali na rynku przybywa, co oznacza spore wyzwanie dla firm europejskich prowadzących działalność na kontynencie i poza nim. Producenci muszą również sprostać wzrastającemu popytowi na samochody charakteryzujące się większym bezpieczeństwem i niższym zużyciem paliwa.

Oznacza to w praktyce, że firmy muszą skupić się teraz na jakości i innowacyjności. Aby pomóc im w przeprowadzeniu odpowiednich zmian, Komisja proponuje pakiet działań, które obejmują:

- inwestycje w technologie pozwalające na obniżenie emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczeń i hałasu – poprzez przeznaczenie na ten cel środków unijnych, udostępnienie pożyczek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego  i zapewnienie skuteczniejszych zachęt finansowych

- stworzenie stabilnego rynku konsumenckiego dla samochodów na paliwa alternatywne (elektryczność, wodór, gaz ziemny) – poprzez rozbudowę niezbędnej infrastruktury i opracowane norm unijnych dla elektrycznych gniazd do ładowania

- promowanie zaawansowanych środków zwiększania bezpieczeństwa na drogach – takich jak inteligentne systemy transportowe  (komputery pokładowe, czujniki, usługi cyfrowe, systemy komunikacji itp.)

-ograniczenie w całej UE obciążeń administracyjnych i praktyk zakłócających konkurencję

- wspieranie sektora w uzyskaniu lepszego dostępu do rynków międzynarodowych poprzez sprawiedliwe, wyważone umowy handlowe oraz lepszą promocję, zwłaszcza w krajach, w których rośnie popyt

- doprowadzenie do końca międzynarodowych negocjacji w sprawie wspólnych norm i zasad bezpieczeństwa dla samochodów elektrycznych i ich akumulatorów

- podniesienie kwalifikacji pracowników, zapewnienie odpowiednich szkoleń i przewidywanie przyszłych potrzeb sektora

- bardziej efektywne wykorzystanie funduszy na badania i innowacje na szczeblu europejskim i krajowym.
 

Strategia ma na celu odwrócenie trendu spadkowego w produkcji i zwiększenie do roku 2020 jej udziału w produkcie krajowym brutto z obecnych 16 proc. do około 20 proc. Sektor produkcji odpowiada obecnie za 80 proc. eksportu UE.

Podobne wiadomości:

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Najczęstsze problemy z używanymi samochodami

Aktualności 2015-03-23

Producenci aut kontra Unia Europejska

Producenci aut kontra Unia Europejska

Aktualności 2015-06-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.