mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sposoby poprawy bezpieczeństwa na drogach

Sposoby poprawy bezpieczeństwa na drogach

Na zlecenie Komendy Głównej Policji CBOS zapytał Polaków o sposoby poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. 84 proc. badanych jako najskuteczniejszy wskazało kontrolę trzeźwości. Niewiele mniej (72 proc.) ankietowanych wybrało budowę nowych dróg.

Sposoby poprawy bezpieczeństwa na drogach

CBOS w dniach 3 – 8 sierpnia 2006 roku, przeprowadził na ogólnopolskiej losowej reprezentatywnej próbie 1010 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej, badanie omnibusowe, w którym – na zlecenie Komendy Głównej Policji – zostały zamieszczone pytania na temat bezpieczeństwa na polskich drogach.

Aby uzyskać opinie Polaków o tym, co może mieć największy wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach, badanym zadano pytanie, w którym mogli wskazać na maksymalnie pięć spośród dwunastu zaproponowanych działań.

Aż 84% badanych wskazało kontrolę trzeźwości, jako działanie, które może mieć największy wpływ na wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach. Wśród innych działań, kolejno: 72% respondentów wskazało na budowę nowych dróg i dbałość o infrastrukturę drogową, 54% - fotoradary, 51% - wysokie kary pieniężne za wykroczenia, 43% - monitoring ulic za pomocą kamer, a 40%- zwiększenie liczby policjantów kontrolujących ruch drogowy.

Kary za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości
W badaniu uzyskano również opinię Polaków na temat, w jaki sposób powinni być karani kierowcy prowadzący pojazdy w stanie nietrzeźwości.

Karą, która uzyskała największą akceptację respondentów była kara finansowa (94% wskazań). Nieznacznie mniej osób wskazało na odebranie prawa jazdy na określony czas (89%) oraz prace społeczne (85%). Wśród innych kar, które były najczęściej wskazywane przez badanych znajdują się: przekazanie informacji do miejsca pracy (nauki) sprawcy (67%), podanie nazwiska i wizerunku sprawcy do publicznej wiadomości na jego koszt (62%), kara więzienia bez zawieszenia (56%) oraz konfiskata pojazdu (55%).

W badaniu CBOS-u dotyczącego kar dla nietrzeźwych kierowców nie został uwzględniony projekt jaki kilka dni opinii publicznej przedstawiła Liga Polskich Rodzin, który zakłada karanie pasażerów, którzy świadomie podróżują z nietrzeźwym kierowcą (czytaj więcej o projekcie LPR). Naszych Czytelników zapytaliśmy w sondzie Mojeauto.pl co sądzą o pomyśle partii LPR. Wyniki prezentujemy na zdjęciu obok.

Czytaj także:

Będzie nakaz jazdy na światłach w UE? 2006-08-08

Co grozi nietrzeźwym kierowcom? 2006-08-07

W 2005 roku na drogach było bezpieczniej 2006-03-23

Program poprawy bezpieczeństwa na drogach 2006-02-10

Katastrofalny stan polskich dróg 2005-12-08

Tematy w artykule: projekty drogowe

Podobne wiadomości:

Ekspresowa szóstka wyzwaniem Wybrzeża

Ekspresowa szóstka wyzwaniem Wybrzeża

Polskie drogi 2014-06-30

W 2018 roku pojedziemy obwodnicą Kłodzka

W 2018 roku pojedziemy obwodnicą Kłodzka

Polskie drogi 2014-10-30

Komentuj:

~mango 2006-08-25

A ja uważam, że za jazde po pijanemu powinna grozic dożywotnia konfiskata prawa jazdy. Just like that: nie uważałeś jak robiłeś, rób jak uważasz. Ani apele ani akcje z krzyksiem 'holo' holowczycem nie pomagaja wiec po co tracic pieniadze jak spoleczenstwo, ktore nie kuma przekazu. Zabrac na zawsze prawko i moze cos wtedy dotrze do ludzi, a jak wsiadzie bez prawka to niech placi na sieroty, a jak to nie pomoze to do ciupy na koszt wlasny... az sie nauczy, banda pijakow!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.