mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Spowodują kolizję dla... bezpieczeństwa

Spowodują kolizję dla... bezpieczeństwa

Czy jest możliwy w naszym kraju choć jeden weekend bez ofiary śmiertelnej na drogach? Patrząc na dotychczasowe statystyki wypadków samochodowych wydaje się to mało prawdopodobne. A jednak, w pierwszy weekend sierpnia zostanie podjęta taka próba.

Spowodują kolizję dla... bezpieczeństwa
A wszystko za sprawą rozpoczętej właśnie ogólnopolskiej akcji Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar". Akcja ta ma na celu wypracowanie wśród wszystkich uczestników dróg postawy dbałości o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a przez to ograniczenie liczby wypadków. Kampania określona została mianem eksperymentu, ponieważ dzięki niej będzie można przekonać się, o ile można zmniejszyć liczbę ofiar na polskich drogach, jeśli zaangażowanie wykaże całe społeczeństwo. Po raz pierwszy do walki o bezpieczeństwo na drogach została powołana wielka narodowa koalicja. Poza instytucjami państwowymi i mediami, wezmą w niej udział również użytkownicy dróg - kierowcy, pasażerowie, piesi i rowerzyści.

Kampanii towarzyszyć będą działania edukacyjne. Ma to pomóc zwrócić uwagę Polaków na praktyczne aspekty bezpieczeństwa. M.in. jakimi konsekwencjami grozi nieprawidłowe ułożenie bagaży w samochodzie, jak bezpiecznie przewieźć deskę surfingową czy rower, jak efektywnie wypoczywać w czasie długich podróży, jak samochód może zachowywać się na rozgrzanym asfalcie itd.

W ramach "Weekendu bez Ofiar" dodatkowo zorganizowane zostaną trzy pikniki edukacyjne: 6 sierpnia br. przy amfiteatrze w Kołobrzegu, 7 sierpnia br. na Rynku Manufaktury w Łodzi i 8 sierpnia br. na Agrykoli w Warszawie. Goście będą mogli spróbować swoich sił na komputerowych symulatorach jazdy, w tym na modelu ciężarówki i autobusu, śmiałkowie przejdą też próbę dachowania. Będą platformy zderzeniowe, tory przeszkód z alkogoglami, miasteczka rowerowe i tory gokartowe. Ratownicy medyczni będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy, a psychologowie transportu – jak opanować stres i zachować zimną krew w chwili wypadku. Pikniki trwać będą od godz. 13 do 21.

By ćwiczyć umiejętność współdziałania w sytuacjach kryzysowych, służby drogowe, policja, straż pożarna i ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wezmą ponadto udział w symulacji karambolu na autostradzie. Wydarzenie będzie miało miejsce 7 sierpnia br. przed południem w Strykowie na autostradzie A2 pod Łodzią. W symulacji wypadków wykorzystanych zostanie ponad dwadzieścia samochodów i wezmą w niej statyści grający role poszkodowanych. Akcja ratownicza wymagać będzie rozstawienia punktów udzielania pomocy medycznej oraz transportu rannych śmigłowcami, które lądować będą na pasie ruchu.

Od lipca do sierpnia 2009 r. na polskich drogach miało miejsce 8.557 wypadków, w których zginęło 928 osób. W tym roku śmierć w wypadkach poniosło już 1.478 osób.

Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Partnerami przedsięwzięcia są Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Honorowy patronat nad akcją objął Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Podobne wiadomości:

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~szymon555 2010-07-24

jeden wsiądzie - bo zawsze wsiada - inny pomyśli żeby nie wsiąść, a trzeci już nie wsiądzie. I dla tego jednego, który nie wsiądzie po pijaku, zacznie myśleć na drodze, dziei czemu nie zginie kolejna osoba - warto to zrobić. Dla tej nawet jednej tragedii mniej.

~Capsel 2010-07-24

Potrzebne jak mlaskanie prezydenta! Po całej imprezie pijany Polak wsiądzie za kierownice i pojedzie do domu i tyle w temacie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.