mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Spowolnienie gospodarek Niemiec i Francji to zła wiadomość

Spowolnienie gospodarek Niemiec i Francji to zła wiadomość

Koniec ubiegłego roku był wyjątkowo trudny dla największych gospodarek strefy euro. Jak podał w czwartek Eurostat, niemiecka gospodarka zwolniła o 0,6% kwartał do kwartału, natomiast francuska zmniejszyła się w tym okresie o 0,3%. Zdaniem eksperta Pracodawców RP Piotra Wołejki, spowolnienie gospodarcze w tych krajach przełoży się na dalszy spadek portfela zamówień u polskich przedsiębiorców.

 

Spowolnienie gospodarek Niemiec i Francji to zła wiadomość
– Już od kilku miesięcy boleśnie odczuwamy spowolnienie gospodarcze w Niemczech i Francji, które są odpowiednio pierwszym i czwartym rynkiem zbytu polskiego eksportu (łącznie sprzedajemy tam ponad 31% towarów i usług). Świadczą o tym m.in. dane dot. produkcji przemysłowej, która w grudniu ub.r. spadła o 10,6% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2011 roku – mówi Wołejko.

 

Ekspert przypomina jednak, że istota problemów gospodarek obu państw jest odmienna. – Niemcy opierają się na eksporcie i są wrażliwi na spadek zapotrzebowania na własne wyroby. Wykazują przy tym zdolność do szybkiego odbicia się w razie poprawy sytuacji. Francja z kolei w dużo mniejszym stopniu uzależniona jest od eksportu, toteż musi szukać rozwiązania problemu stagnacji gospodarczej w reformach wewnętrznych – tłumaczy Wołejko.

 

Prognozy dla Niemiec i Francji na 2013 rok nie są najlepsze. Większe szanse na poprawę sytuacji mają nasi sąsiedzi po zachodniej stronie Odry. – Eurostat przewiduje wzrost na poziomie 0,8% dla Niemiec i zaledwie 0,4% dla Francji – przypomina ekspert. Niemieccy przedsiębiorcy dostrzegają więc możliwości przyspieszenia i optymistycznie patrzą w przyszłość. Świadczy o tym chociażby indeks Ifo Business Climate, który wzrasta trzy miesiące z rzędu i w styczniu br. wyniósł 104,2 pkt, czyli najwięcej od czerwca 2012 r. – Polskie firmy szybko skorzystają na poprawie sytuacji w Niemczech, która wpłynie na zwiększenie liczby zamówień w sektorze przemysłowym – tłumaczy Wołejko.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Porsche Cayenne zadebiutowało przed premierą
Nowe Porsche Cayenne zadebiutowało przed premierą
Oficjalna prezentacja nowego Porsche Cayenne odbędzie się już 29 sierpnia, ale na kilka dni przed premierą wyciekły zdjęcia prezentujące nadwozie i wnętrze nowego SUV-a.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic